Druhý v pořadí Severomoravan Filip Hanslián (Moutaintime Team) byl o 6 minut a 19 sekund pomalejší, třetí místo obsadil v čase 1:37:48 mladík Vojtěch Neradil z Aspotu Hulín.

,,V týdnu jsem si naordinoval pouze lehké tréninky. V pátek jsem ale z domova z Morkovic do práce do Kroměříže a zpět najel na kole pětatřicet kilometrů. Večer jsem si byl ještě zaplavat,“ prozradil, co dělal těsně před závodem Pavel Žák.

Ten ve všech disciplínách zvolil taktiku rovnoměrného tempa.

,,Spokojený jsem s plaváním, na kole to mohlo být možná trochu lepší, běh se mi pocitově vydařil. Pouze kilometr před cílem už mě bolely nohy. Ale dalo se to vydržet,“ konstatoval v cíli morkovický triatlonista, který triumf v Holešově oslavil typickým českým způsobem.

,,Večer po návratu domů jsem vypil dvě piva,“ nezapíral Žák.

Z regionálních borců bral ještě Martin Duřpek (Alarm Instal Vsetín Team, 1:38:32) čtvrté místo, sedmý skončil Radim Barták (Bike Triatlon Morkovice, 1:39:21), devátý byl Robert Kocián (Titan Trilife Zlín, 1:41:26) a jako desátý závod dokončil zlínský Martin Hečko (Valachbajk Team, 1:41:37).

Závod žen vyhrála Martina Novotná (TÜV SÜD Rusava Bike Team, 1:49:07). Stříbrná byla Silvie Pavlíčková z Aspotu Hulín (1:54:57), třetí pozici vybojovala zásluhou času 2:01:15 Jana Sichálková (Punk Team).

Martina Novotná si v pátek večer zašla s přáteli na pivo do hospůdky na rybníčkách v Brusném. Doplněná energie se jí v sobotu vyplatila.

,,Také v letošním Holešovmanovi jsem se snažila navázat na úspěchy z předcházejících let. To znamená, že jsem chtěla závod poosmé vyhrát,“ plánovala triatlonistka z Brusného v barvách Rusavy.

Té se nad očekávání vydařilo plavání.

,,Na kole mě sice od sedmého kilometru zastihl přívalový déšť. Ale na trati jsem si dávala pozor, takže při cyklistice jsem neměla žádné problémy. Při běhu jsem měla ztuhlejší nohy, nicméně běželo se mi dobře a při konečném účtování jsem Ironmanku Silvii Pavlíčkovou porazila o téměř šest minut,“ pochvalovala si Martina Novotná.

Ta také prozradila, jak po letošním Holešovmanovi relaxovala. ,,V televizi jsem sledovala Tour de France,“ svěřila se ještě třicetiletá Novotná.

Do cíle letošního Holešovmana doběhlo 153 vyznavačů terénního triatlonu. V Holešově si zazávodilo také 18 štafet.

Závod probíhal v proměnlivém počasí. Na startu v 9 hodin bylo dusno, postupně začalo pršet. Kolem 12 hodin se spustil přívalový déšť. Při vyhlašování výsledků v 15 hodin už téměř nepršelo.

Plavalo se v holešovském Zámeckém koupališti. Cyklistika se jela na trati mezi Holešovem, Lysinou, Rusavou, Hadovnou, Hrubou Malíkovou, Žopy a znovu Holešovem. Závěrečný běh triatlonisté absolvovali na okruhu od Zámeckého koupaliště, Želkovem s cílem u Zámeckého koupaliště.