Rohálovská desítka patří spolu sHornickou desítkou ve Frýdku– Místku a silničním během Hodonín– Skalica mezi tři nejpopulárnější běžecké závody na Moravě.

Rohálovská desítka je významným závodem domácí sezóny a bývá často dostaveníčkem celé české špičky.

Vítězství přijede obhajovat Miroslav Vanko ze Slovenska, který je časem 30:02 minut držitelem traťového rekordu. Mezi velké favority bude patřit sedmatřicetiletý Belgičan marockého původu Mohammed Mourhit, držitel evropského rekordu vběhu na pět a deset kilometrů. Vroce 1999běžel 10kilometrů za 26:52minut.

„Denně jsem vkontaktu sjeho manažerem a nic nenasvědčuje tomu, že by neměl dorazit,“ řekl manažer AK Kroměříž Ondřej Němec, který je zároveň zakladatelem a organizátorem tohotozávodu

Atletický klub Kroměříž budou tentokrát reprezentovat všichni nejlepší vytrvalci na čele se Štefkem, Kreisingerem nebo Gerychem. Startovat bude imistr republiky vkrosu Milan Kocourek nebo Polák Burghardt. „Znašich běžců dávám největší naděje Štefkovi nebo Kreisingerovi. Ovítězství se zřejmě poperou Murhit, Vanko a Burghardt,“ tipuje manažer AK Kroměříž.

Vkategorii žen patří mezi favority Petra Kamínková. Ve stejném termínu je vPraze halové mistrovství republiky. „Petra poběží ráno unás a opůl šesté večer vPraze bude startovat na trati tří kilometrů,“ vysvětlil OndřejNěmec.

Hlavní závod, nad nímž převzal záštitu náměstek hejtmana Zlínského kraje Vojtěch Jurčík, začíná uprusinovského kulturního domu v11.15hodin. Rohálovská desítka ovšem nemá na startu pouze 20–30 běžců elity, ale okolo 300příznivců běhu nejen zMoravy.

Jezdí sem za kvalitními soupeři, příjemnou atmosférou, plnou očekávání před nastávající sezónou, a vneposlední řadě láká imožnost získat vmístní tombole některou z50věcných cen, když už se na ně nedostanou finanční ceny vítězům.

Dětské soutěže, které už patří tradičně kvelkému závodu odstartují vpůl desáté. Letošní zima běžcům přála, a proto není vyloučen ani účastnický rekord. „Závod je součástí VC vytrvalců olomouckého kraje. Letos jsme premiérově přidali kategorii pro běžce mikroregionu Holešovska. Budou oceněni tři nejlepší vmužské iženské kategorii,“ dodal OndřejNěmec.