Tím překonal letitý český rekord Tomáše Ruska v této disciplíně 263,144 kilometru z roku 1998. Světovým šampionem se stal výkonem 278,972 kilometru Aleksandr Sorokin z Litvy. Stříbro vybojoval Maďar Tamás Bódys (276,221 kilometru), třetí příčku obsadil Olivier Leblond (USA, 275,485 kilometru).

Závod se běžel na okruhu dlouhém 1491 metrů. Z toho 400 metrů po tartanu a zbytek na asfaltu. Startovalo v něm 214 mužů a 155 žen ze 41 zemí.

,,Albi je menší městečko na jihozápadě Francie, které leží zhruba 60 kilometrů od Toulouse,“ letmo přiblížil prostředí Ondřej Velička.

Ten popsal svoje pocity v náročném čtyřiadvacetihodinovém podniku.  ,,Na jeho začátku mi bylo vedro, a proto jsem se poléval vodou. Ovšem dlouho jsem se nemohl ochladit. Dokonce ani po západu slunce to nebylo lepší a i v noci bych uvítal nižší teploty. Podobné, jako byly před třemi roky, kdy jsem v Albi startoval na mistrovství Evropy v běhu na 24 hodin,“ přiznal Velička, který v úvodu zvolil volnější tempo.

,,Po dvou hodinách jsem běžel na 60. místě a hlídal jsem si svůj výkon. Díky konstantnímu tempu jsem se však posunoval dopředu. Bohužel zpomalovaly mně nucené zastávky. V noci jsem se sice trochu rozběhl, ale po dvanácti hodinách jsem bojoval s žaludkem. Nedokázal jsem nic sníst a ztrácel jsem síly. Naštěstí mně zachránila bramborová kaše na občerstvovacích stanicích. Té jsem v průběhu závodu snědl hodně. S přibývajícími kilometry už jsem dokázal zase sníst i nějaké gely, takže jsem znovu načerpal energii,“ svěřil se reprezentant Bystřice pod Hostýnem.

Velička s nějakým super výsledkem ve Francii nepočítal. ,,Moc jsem nesledoval, jak jsem se posunoval v průběžném pořadí. Hlavně jsem se zaměřoval na uběhnuté kilometry. Vím jenom, že po třech hodinách jsem byl padesátý. Pak jsem se dlouho pohyboval na 20. příčce a potom dlouho na 12. místě. Umístění v TOP 10 mně samozřejmě potěšilo,“ radoval se ultramaratonec z Hané.

Sportovní nadšenec z Kroměřížska ale v Albi zisk osmé pozice moc neoslavoval. ,,Bolelo mně celé tělo a tak jsem si po závodě dal jedno pivo rozlité do dvou malých sklenic. V hotelu totiž nebyl dostatek velkých pivních sklenic pro celou českou výpravu,“ svěřil se Velička.

Pro něho to byl poslední závod v letošní sezoně. ,,Nyní budu tři až čtyři týdny odpočívat a v prosinci začnu trénovat na další sezonu. Možná se zúčastním i nějakého regionálního běhu. V něm však nebudu mít žádné ambice,“ plánuje v nejbližším období Ondřej Velička.