Ve 28. ročníku Moravského ultramaratonu (MUM) vybojoval páté místo. V etapovém závodu složeném ze 7 terénních maratonů, které se běží v 7 po sobě následujících dnech, se prezentoval výsledným časem 24:37:05. Zvítězil v čase 23:34:39 Martin Kopecký z Liberce, před Liborem Eremkou (Jiskra Humpolec, 23:43:49). Třetí skončil Slovák z Brezové pod Bradlom Martin Plačko z týmu Slovak Ultra Trail Team (24:02:22).

Závod ve všech kategoriích dokončilo 62 ultramaratonců.

,,Byl to pro mě skvělý, ale náročný týden,“ konstatoval po sedmé etapě Ondřej Velička.

Moravský ultramaraton však bral pouze jako kvalitní trénink.

,,Vůbec jsem se na něho speciálně nepřipravoval, ani jsem do Lomnice u Tišnova neladil formu. Byl jsem hlavně rád, že si konečně můžu po koronavirové pauze zazávodit se skvělou partou lidí,“ přiznal reprezentant Bystřice pod Hostýnem, který se od úvodní etapy pohyboval v popředí výsledkové listiny.

 ,,První den jsem zápasil s odhadem tempa závodu. Jednak se hned po startu běželo do kopce a také jsem měl před sebou vidinu dalších šesti etap. Nikdy jsem totiž neběžel tak dlouhý závod,“ zavzpomínal na úvod Velička.

Ten dlouho běžel na čtvrtém místě, chvíli také na druhé příčce, aby do cíle doběhl na třetí pozici.

,,Druhý den jsem měl už po několika kilometrech unavené nohy. Postupně jsem se ale rozběhl a probojoval se do vedoucí sedmičlenné skupiny. Ta se však brzy roztrhala a já jsem zůstal na čtvrtém místě. A přestože se mi nezdálo, že bych v posledních sedmi kilometrech zpomaloval, tak mě v tomto úseku předběhli čtyři maratonci. V cíli jsem ale zjistil, že na první příčku ztrácím jenom 2,5 minuty,“ potěšilo ultramaratonce z našeho kraje.

Do třetího dne se Velička probudil v pohodě a v rámci možností plný sil. Naopak jeho největším soupeřům se v odpoledním závodu na trati ozývaly bolavé nohy. Bystřičan se proto rozhodl pro sólový běh. V závěru třetí etapy mu ovšem došly síly, ale i tak v této etapě doběhl  na třetí pozici.

,,Čtvrtý den už jsem byl hodně unavený. Brzy mi tuhly nohy a od 20. kilometru to hodně bolelo. Posledních 10 kilometrů už jsem jenom doklusal. Proto jsem ztratil pobyt na celkové třetí příčce. Na startu páté etapy mě navíc bolelo tříslo. Dva kilometry jsem jenom klusal, abych to rozběhal. Proto jsem zvolil jinou taktiku a závod jsem začínal úplně zezadu startovního pole. Skončil jsem šestý se čtrnáctiminutovou ztrátou na vítěze,“ popisoval další vývoj Moravského ultramaratonu Velička.

Šestý den mu však konečně začal fungovat žaludek a večer snědl dvě večeře.

,,V předcházejících dnech mi totiž připadalo, že žaludek není schopný přijímat tolik jídla, kolik bych potřeboval,“ podotkl.

Šestý den bylo na Brněnsku třicetistupňové horko a milovník vytrvaleckých výzev z Kroměřížska v šesté etapě proto šetřil síly a do cíle doběhl třináctý.

,,Před závěrečnou sedmou etapou v noci vydatně pršelo a terén se změnil v bláto. A protože jsem se nechtěl zranit, tak jsem běžel opatrně. Na trati jsem si však hlídal Jana Šunku, se kterým jsem bojoval o celkové páté místo. Až do poslední občerstvovačky jsme běželi společně. V následném blátivém seběhu se mi však vytrvalec z Louňovic vzdálil. V posledních třech kilometrech sedmého maratonu se mi ale na asfaltové silnici podařilo zrychlit a celkovou pátou příčku jsem uhájil,“ oddechl si v cíli spokojený Ondřej Velička.

VÝSLEDKY ONDŘEJE VELIČKY V JEDNOTLIVÝCH ETAPÁCH MORAVSKÉHO ULTRAMARATONU 2020:

1. maraton (Lomnická etapa): 3:26:53, 3. místo.

2. maraton (Boskovická etapa): 3:22:13, 8. místo.

3. maraton (Blanenská etapa): 3:22:21, 3. místo.

4. maraton (Tišnovská etapa): 3:31:46, 7. místo.

5. maraton (Olešnická etapa): 3:24:35, 6. místo.

6. maraton (Bystřická etapa): 3:51:46, 13. místo.

7. maraton (Cimrmanova Lomnická etapa): 3:37:31, 12. místo.