Hned 2. ledna jste vyrazili do Sarajeva na turnaj basketbalových dorostenek. Byla to první zahraniční zkušenost hráček?

Ne. Turnaj v Sarajevu jsme absolvovali už loni. Tehdy s námi také jeli junioři. Děvčata hrála jenom v kategorii do 14 let. Letos jsme startovali ve třech kategoriích: do 14, 16 a 18 let.

Jak se vůbec Slavia dostane na takový prestižní turnaj?

Mám velmi dobré vztahy s viceprezidentem basketbalové federace v Rakousku panem Fibingerem. Ten nám všechny tyto zahraniční turnaje dojednává.

Rozhodně to však není levná záležitost…

Veškeré akce, které jsou mimo mistrovská utkání, hradí rodiče hráček. Tento výlet stál jednu hráčku kolem 4 tisíc korun.

Proti družstvům z jakých zemí jste nastoupili?

Turnaje, který zaštiťovala FIBA, se zúčastnily kluby z Chorvatska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Itálie, Švýcarska, Švédska a Německa.

Jak hráčkám, tak trenérům taková mezinárodní konfrontace jistě pomáhá. Co vás především zaujalo?

Hlavně jsem zjistil, že jsme schopni konkurovat ostatním klubům z jiných zemí jak po technické, tak taktické stránce. Zaostáváme v individuální rychlosti. Na tom musíme dál pracovat.

Jakých výsledků družstva dosáhla?

Na turnaj jsme jeli se čtrnácti hráčkami, které jsou narozené v rozmezí let 1993–1997. V kategorii do 14 let tak dokonce nastupovala jedna hráčka, které je dvanáct let. Tuto kategorii jsme vyhráli bez porážky. Stejně úspěšní jsme byli i v kategorii do 16 let. V kategorii do 18 let jsme prohráli až ve finále se slovinským klubem.

Jaká byla úroveň soupeřek?

Když zohledním, že jsme v kategorii do 14 let měli podstatně mladší družstvo než ostatní, tak byly výsledky úspěšné. V kategorii do 16 let to byli soupeři na úrovni naší 1. ligy. V nejstarší kategorii jsme hráli s děvčaty, kterým je šestnáct nebo patnáct let. Proto byl postup do finále ohromným úspěchem. Podle mého názoru by vítězný slovinský tým hrál u nás na špici extraligy.

Na jaké úrovni byl turnaj organizován?

Kdo to neuvidí, tak si to nedovede představit. Všechny týmy byly ubytovány v pětihvězdičkovém hotelu Hollywood. Už pátým rokem je tento hotel vždy po novém roce týden rezervován jenom pro účastníky turnaje. Přímo v hotelu byla hala, padesátimetrový bazén, bowling, možnosti masáže. Děvčata spala na dvou nebo třílůžkových pokojích. Strava byla formou švédských stolů. S takovou úrovní jsem se ještě nikde nesetkal. Pořadatelé nás vyvezli do centra města. Ukázali nám tureckou část i místo, kde byl spáchán atentát na císaře Ferdinanda. Děvčata se to učí ve škole, ale když to uvidí na vlastní oči, tak se jim to víc zaryje do paměti. Také úroveň hal byla na špičkové úrovni. V jedné z nich hrává místní Željezničar Sarajevo svá mistrovská utkání. Před finálovým utkáním hráčky vybíhaly na hřiště z chodby, ze které se valil dým. Show jako v NBA.

Sarajevo je městem známým z válečného konfliktu v bývalé Jugoslávii. Je tam ještě znát nedávný krvavý konflikt?

Přímo ve městě ne, ale po cestě když jsme se blížili k Sarajevu a zastavili jsme se na odpočívadle, tak jsme viděli zničený motorest.

Mohou se děvčata těšit na další zahraniční zájezd?

Holky jsou naprosto bezkonfliktní. Jejich vystupování je na špičkové úrovni, a když se k tomu přidá i kvalita hry, tak je o ně zájem. Během jednoho dne jsme jednali se zástupci tří klubů a možné spolupráci. Zástupce chorvatského klubu, který vlastní cestovní kancelář pozval celé družstvo včetně doprovodu na letní pobyt. Holky si budou platit jenom cestu do Gradače. Pobyt budou mít zdarma. Zástupci klubu ze Švýcarska nám přislíbili účast na našem Velikonočním turnaji v Kroměříži. Švédský klub by rád k nám přijel na tréninkovou stáž. V současné době máme velké možnosti. Všechno je však otázkou peněz.

Může se těšit Kroměříž znovu po letech na družstvo žen v soutěži?

To je hrozně těžká otázka. Mám jednu smělou představu. Družstvo mladších dorostenek je dobře složené a holky mají chuť pracovat. Pro příští sezonu chci družstvo přihlásit už do ligy starších dorostenek, i když by ještě mohlo hrát v mladší kategorii. Věřím, že se jim podaří v dalším roce vybojovat postup do extraligy. Nejbližším klubem, kde hrají ženy, je Zlín. Chtěl bych se se Zlínem za dva tři roky spojit a vytvořit v Kroměříži silné družstvo žen. Všechno však ovlivní cesty současných dorostenek. Kam půjdou studovat a zda se ještě budou chtít basketbalu věnovat.

Kde pokračují děvčata po ukončení dorostenecké kategorie?

V tomto období drtivá většina z nich s aktivním basketbalem končí. Rozutečou se na vysoké školy. Víte, jak to je. Zamilují se a potom všechno řeší daleko radikálněji, než kluci. Vždy záleží na každé z nich, zda chtějí hrát basketbal i v kategorii žen.