„Erzeta Halenkovice byla zbytečně dlouhá. Nechtěli jsme závodníky tahat tak daleko,“ vysvětlil Jan Regner, zástupce ředitele soutěže.

Přiznává však, že pro řadu zapálených fanoušků to bude zklamání. „Když soutěžící projížděli Cvrčovicemi či Milovicemi, cestu lemovali diváci. Brali to jakou příjemnou podívanou, grilovali si u toho a tamní dobrovolní hasiči točili pivo. Letos se budou muset posunout do Kostelan,“ řekl Regner.

Mnozí lidé ale o změně ani nevědí, a to včetně dobrovolných pořadatelů. „Vůbec jsem to netušila. Ještě ale nebylo školení, tak zatím nikdo neví, jak to bude,“ podivovala se včera například Květoslava Opravilová z Lubné.

Pozitivní na změně je pro Zdounky, Milovice a Cvrčovice to, že letos obce nebudou uzavřeny. A oddechnout si mohou i Kostelany. Dříve totiž byla obec uzavřena ze dvou stran kvůli dvěma erzetám, letos ale bude cíl padesát metrů před hlavní křižovatkou, nedaleko tamního ranče.

„Cesta do Kroměříže bude dostupná, lidé se dostanou i do ranče. Erzeta končí kousek před ním,“ potvrdil starosta Kostelan Jan Petřík.

Na minulé ročníky však nevzpomíná ve špatném. „Neměli jsme s tím žádný problém. Jediné, co se muselo přesunout, byla nedělní mše v kostele, protože k nám nejel autobus,“ podotkl.

Další možnost mají milovníci rally letos v Roštíně. Od tamního areálu Kamínka totiž bude startovat jedna zkouška.

„Je to tak každý rok. Problém v tom nevidíme. Když potřebujeme, s pořadateli se vždycky domluvíme,“ uzavřela tamní pracovnice Jarmila Dozbabová.