Naše reprezentace v Portugalsku v základní skupině porazila Japonsko 16:0, Polsko 10:4 a Španělsko 21:0. V rozhodujících soubojích český národní tým v semifinále podlehl úřadujícím mistryním světa Švédkám 4:8 a v následném duelu o bronzovou medaili Češky porazily Švýcarky 5:4 v prodloužení.

,,V utkání o třetí místo se nám dlouho nedařilo. Dvě třetiny jsme nedokázaly gólově zužitkovat náš tlak na polovině Švýcarek. Štěstí se na naši stranu přilonilo až v posledním dějství. Osmdesát sekund před koncem základní hrací doby Koníčková vyrovnala na 4:4 a v deváté minutě prodloužení nám zajistila výhru Ratajová," radovala se po střetnutí o bronz reprezentační brankářka Příleská.

Pro ni byl šampionát samozřejmě velkým zážitkem. ,,Bylo to nejkrásnějších deset dnů mé dosavadní florbalové kariéry. Původně jsem do Portugalska odjížděla s mírnými obavami, jak mě jako nováčka spoluhráčky přijmou. Ty byly ale zbytečné a světové mistrovství jsem si opravdu užila. Bonusem navíc bylo také opalování na nádherných plážích v Portu," přiznala florbalistka z Hané.

Nikola se narodila před dvaceti lety ve Zlíně a od dětství byla vedená ke sportu. Jejím domovem je ovšem Holešov, kde podnikla první florbalové krůčky. ,,Na základní škole se moji spolužáci věnovali v místním oddíle FbC Holešov florbalu. Holešovský klub však nikdy neměl ženské florbalové družstvo. Do mé sportovní kariéry tak zasáhla náhoda. Na jednom tréninku chyběl kamarádům brankář a ti mě požádali, abych si chytání vyzkoušela. Zalíbilo se mi to natolik, že mě v roce 2008 Holešov vyřídil registraci a já za něho poté odchytala celou sezonu v kategorii mladších žáků. O rok později jsem nastupovala v bráně starších žáků a pak jsem ještě dvě sezony vypomáhala dorostencům," zavzpomínala na začátky Nikola Příleská.

V roce 2010 přišel její první kontakt s ženským florbalem, kdy střídavě hostovala v prvoligovém juniorském týmu Pittbulky Kolín. O rok později už pravidelně nastupovala za prvoligové juniorky brněnských Židenic.

,,Ve stejném roce jsem si za Židenice poprvé zachytala i ženskou extraligu. A poslední tři sezony už jsem v Brně brankářskou jedničkou," zmínila se florbalistka, jež stále bydlí v Holešově, kde také s tamními muži pravidelně trénuje. Příleská, jež v Brně studuje na Podnikatelské fakultě Vysokého učení technického, svého doposud největšího sportovního úspěchu dosáhla letos v dubnu.

Po skvělých výkonech zejména v závěru základní části ženské extraligy, kdy se jí dokonce podařilo udržet 170 minut dlouhou neprůstřelnost a tím výrazně pomoct Brňankám k postupu do play off, dostala pozvánku do ženské reprezentace.

Velkou vášní Niloly jsou vyjížďky na horském kole a beach volejbal. ,,Pokud nemám žádné florbalové povinnosti, tak se každý rok ráda zúčastním Drásala a Rusavské padesátky. Beach volejbalu se v letních měsících věnuji i několik hodin týdně," svěřila se Příleská.

Jejím sportovním vzorem je třeba motocyklový závodník Valentino Rossi. ,,Jeho vystoupení na brňenském Masarykově okruhu si v posledních letech většinou nenechám ujít," rozpovídala se Nikola Příleská.

A jaké má holešovská odchovankyně plány do další kariéry? ,,Jisté je, že další sezonu odchytám v brněnských Židenicích. Věřím, že s mým klubem znovu dosáhneme na dobrý výsledek. Co se týká reprezentace, tak další sraz je již v září. To už ale účast není podmíněna studiem. Proto dostat pozvánku mezi tři gólmany do národního týmu áčka nebude jednoduché. Udělám však maximum, abych se v kariéře posunula ještě výš," slíbila si závěrem Nikola Příleská.

Lubomír Hotař