„Během závodu jsem neměl žádné problémy. Od startu jsem udržoval své tempo a postupně jsem ztrácel soupeře. Mám radost, že jsem stanovil nový traťový rekord,“ řekl rozesmátý vítěz závodu.

Druhou příčku na jednom z nejpopulárnějších běžeckých závodů na Moravě obsadil stejně jako před rokem Jan Kreisinger z AK Kroměříž. Za třetím Polákem Blasinskim, reprezentující klub z Bardejova, doběhl další zástupce kroměřížského klubu Róbert Štefko.

Ngimba byl už před závodem pasován na favorita číslo jedna, který by mohl jako první běžec v Prusinovicích absolvovat deset kilometrů pod třicet minut. Velká očekávání tanzánský běžec do puntíku splnil.

Právě on spolu s Janem Kreisingerem nasadili ostré tempo už od startu.

“Pořadatelé vždy najdou někoho, kdo mne porazí, ale mně to nevadí. Start Ngimby byl pro všechny velkou výzvou. Hlavně ve druhé polovině trati běžel jako blázen,“ sdělil druhý Jan Kreisinger. Kroměřížský atlet se vítězného Ngimby v konkurenci rekordního počtu 351 startujících držel jen do druhého kilometru.

„Očekával jsem, že hlavně v úvodu poběžíme ve větší skupině. Od prvního kilometru jsme však běželi vepředu jen dva. Po druhém kilometru jsem už na Eziekela neměl. Běžel jsem sice asi o půl minuty pomaleji než loni, ale dnes jsem na víc neměl,“ dodal šťastný Kreisinger.

V kategorii žen doběhla první Petra Kamínková z AK Olomouc, která tak v Prusinovicích dominovala ve své kategorii už podeváté. Čas vítězky byl 35:18 minut.

„Hodně si vážím dnešního vítězství. Byly tady výborné polské, naše i ukrajinské běžkyně. Trať mně vyhovuje. Dnes jsem běžela lépe než v minulém roce. Opravdu jsem ráda, že jsem znovu zvítězila a pokud to půjde, tak se v příštím roce pokusím o desátý triumf v Prusinovicích,“ řekla vítězka v kategorii žen.