Na stejném místě bude i cíl. Trať má převýšení 1000 metrů a povede střídavě po lesních, polních a částečně i zpevněných cestách směrem na Pacetluky, Karlovice, Líšnou, Dobrotice, Holešov a Tučapy.

Pořadatelé vypsali pět mužských, dvě ženské a jednu juniorskou kategorii. Zazávodit si můžou i tandemy. Vypsány jsou rovněž speciální kategorie, a to pro bikery nad 100 kg, soutěž tříčlenných týmů a soutěž o nejlepšího reprezentanta a reprezentantku Prusinovic.

Zajímavým bikerem ve startovní listině bude král české cyklistiky za rok 2017 dráhový reprezentant Tomáš Bábek z Dukly Brno, který pojede v Prusinovicích svůj první závod horských kol v kariéře. Mezi ženami se na Hané představí dvojnásobná juniorská mistryně světa a olympionička Tereza Huříková.   

V rámci závodu bude také organizovaná finanční podpora pro 12letou Michalku, jež statečně bojuje s genetickou nemocí.

Rohálovská padesátka 2019 je společně s únorovým silničním během Rohálovská desítka součástí Rohálovského duatlonu 2019. Je rovněž zařazená do čtyřdílného seriálu MTB král Hostýnek.

Organizátoři na Hané ani letos nezapomněli na mládež. Čtrnáct dětských kategorií si zazávodí na zkrácených tratích od 9 hodin. Celkem se proto v Prusinovicích očekává účast 700 vyznavačů horských kol a k tomu ještě zhruba 200 bikerů v dětských kategoriích.     

Podnik v Prusinovicích je atraktivní i pro diváky. Na trati, je totiž spousta krátkých a prudkých stoupání, kde pro bikery není mnoho míst na odpočinek.   

,,Nejobávanější kopec je na 36. kilometru zakončený vrchařskou prémií. Atraktivní bude i rychlostní prémie na 6. kilometru. Výzvou je i Vesanská rokle na 29. kilometru, neboť tu v pedálech zdolají jenom ti nejtrénovanější cyklisté. Zajímavé jsou i lesní singletraily a dva brody. První je na 20. kilometru v Líšné, kde je vždy bouřlivá divácká kulisa. Druhý je na 44. kilometru v Holešově. Ten holešovský pod Holajkou bude včetně hudebního doprovodu. Působivý je i průjezd zámeckou oborou v Holešově,“ vybral nejzajímavější místa hlavní pořadatel Martin Koplík.

Ten také upozorňuje na čtyři letošní drobné změny. ,,V porovnání s minulými ročníky je o 500 metrů prodloužený úvodní okruh. Před druhou občerstvovací stanicí jsme přidali jezdivou pěšinku. Závod se už nepojede po hlavní silnici v Dobroticích a také jsme se museli vyhnout kvůli riziku přenosu brucelózy průjezdu kravínem,“ informuje Koplík, který společně se svým týmem připravil i bohatý doprovodný program.

,,Při čekání na vítěze závodu předvede svoje umění Železný Zekon. Ihned po vyhlášení výsledků vystoupí skupina Support Lesbiens, zazpívá hudebník z Walesu zpěvák Dale B. Williams a zahraje rocková skupina Křídla.       

Vítězství v Rohálovské padesátce v roce 2018 mezi muži vybojoval časem 1:44:53 Brňan Jan Jobánek (Superior Suninvent MTB Team). Ten bude letos znovu společně s italským bikerem Johnnym Cattaneem, patřit k největším favoritům. V ženách byla loni nejrychlejší Zuzanna Krzystala-Stepieň z Polska, jež se blýskla časem 2:03:31.

Jan Jobánek také drží traťový rekord závodu, když v roce 2012 v barvách formace Merida biking Team dosáhl času 1:42:07.

Pokud traťový rekord někdo překoná, dostane dárek od starosty Prusinovic Zbyňka Žákovského.  

   PROGRAM ROHÁLOVSKÉ PADESÁTKY 2019:

   Pátek 26. dubna:

   Přihlášky a prezentace (16 – 20)

   Sobota 27. dubna:

   Přihlášky a prezentace (8 – 11)

   Zahájení dětských závodů (9)

   Start hlavního závodu (12.30)

   Rychlostní prémie (12.40)

   Vyhlášení dětských závodů (13)

   Očekávaný příjezd vítěze (14.10)

   Vyhlášení výsledků a vítězů (16.30)

   Support Lesbiens (17.15)

   Odpolední a večerní program: (18.30 – 23)