Start hlavního 50 kilometrů dlouhého podniku s převýšením 1430 metrů, zařazeného i do seriálu MTB král Hostýnek, který zaštiťuje hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek společně se starostou obce Rusava Bohumilem Škarpichem, bude před rusavskou základní školou v 11.30 hodin.

Trasa povede směrem na Klapinov, Tesák, Košovy, Troják a Ondřejovsko. Cíl pořadatelé situovali do prostoru sportovního areálu SK Rusava na fotbalovém hřišti.

,,Mezi nejatraktivnější místa na trati patří prostředí okolo Tesáku, sjezd z Klapinova do Chvalčova, průjezd hřebenovkou přes Ondřejovsko a divácky nejzajímavější je pak cílový sjezd na Rusavu,“ upozornil jeden z pořadatelů Miroslav Ševčák.

Vypsáno je celkem 9 kategorií pro muže, ženy a juniory. Zazávodit si mohou rovněž tandemy. Navíc po dobrých zkušenostech z minulých let se v okolí Rusavy letos už posedmé pojede zkrácený pětatřicetikilometrový závod. Ten od místní školy odstartuje v 11.45 hodin.

,,Pro nejlepší bikery jsou připravené originální poháry a věcné ceny od generálního sponzora společnosti FORCE. Vyhlašovat budeme i celkové vítěze čtyřdílného seriálu MTB král Hostýnek,“ prozradil Ševčák.

 Jeho organizační tým nezapomněl ani na pestrý doprovodný program.

 ,,V cílovém prostoru bude spousta stánků s cyklo tématikou a také módní přehlídka sportovního oblečení FORCE. Zajímavé ceny budou i v závodnické tombole. V ní bude hlavní cenou horské kolo FORCE 29. Pro děti jsme nachystali dětský koutek se skákacím hradem. Pro ty nejmenší pak cyklo-školku, nebo malování na obličej. Večer všechno od 20.30 hodin zakončí na rusavském koupališti diskotéka DJ Blonda a taneční zábava se skupinou Skarlet. Bohaté občerstvení je všude samozřejmostí.,“ informuje dále Miroslav Ševčák.

Loni se hlavního závodu na Rusavě zúčastnilo 573 vyznavačů horských kol. Na start 35kilometrového podniku se postavilo 166 cyklistů.

 ,,Letos v obou závodech při příznivém počasí očekáváme účast kolem 700 bikerů. Prezentace v areálu rusavského fotbalového hřiště bude probíhat ještě v pátek mezi 16. a 20. hodinou a v sobotu od 7.30 do 10 hodin,“ zvou všechny zájemce, aby absolvovali populární závod pořadatelé z Rusavy.

Vítězství v Rusavské padesátce v roce 2018 vybojoval časem 1:38:57 třicetiletý Kostaričan Gregory Brenes z italské profesionální stáje Willier-FORCE 7C. V ženách se blýskla dobrým výkonem Brňačka Martina Tichovská (Forride.cz), jež získala zlatou příčku za čas 2:03:23.

,,V letošního ročníku závodu budou opět patřit k největším favoritům reprezentanti z italské profesionální formace Willier FORCE squadra corse, který podporuje generální sponzor Rusavské padesátky firma FORCE.  Na startu by se proto měl objevit i Gregory Brenes. Jedním z lídrů by mohly být také Ondřej Kobliha z týmu Zlínské padesátky. Další favoriti se však pravděpodobně přihlásí až na poslední chvíli, nebo až v den závodu,“ předpokládá Miroslav Ševčák.