Zejména v elitní kategorii mužů měli běžci AK Kroměříž jako každým rokem vysoké ambice. Od roku 2004 se pravidelně dostávali na stupně vítězů. Poslední titul však vybojovali naposledy před čtyřmi lety. V Bělé nad Radbuzou tehdy dokonce slavili hattrick po vítězství Róberta Štefka a druhém a třetím místě pro Davida Gerycha a Pavla Faschingbauera. Od té doby kraloval v elitní kategorii na 10 km brněnský Milan Kocourek, který se koncem minulého roku stal běžcem AK Kroměříž.

K letošnímu mistrovskému závodu tak nastoupili kroměřížští atleti v nejsilnějším možném složení. Čekalo se jen, zda se Kocourkovi podaří protáhnout svou šňůru titulů na čtyři, nebo jestli mu to překazí někdo z dvojice Kreisinger – Štefko. Martin Frei si totiž vybral kategorii mílařů a loni ještě junior Jakub Bajza běžel poprvé se staršími soupeři v kategorii do 22 let.

Samotný závod probíhal podle předpokladů v režii kroměřížských běžců, když ihned po startu šel do čela Milan Kocourek s Janem Kreisingerem, kteří si v průběhu druhého kola vypracovali rozhodující náskok. Za nimi se držela skupinka běžců v čele s Róbertem Štefkem, Pavlem Faschingbaurem, slávistou Havlíčkem, Kourkem z Nového Města n. M. a „mladou krví“ Bajzou a Homoláčem.

Závod vyšel Janu Kreisingerovi, který se ve 3. kole postupně odpoutal od Milana Kocourka a běžel si pro svůj premiérový titul v krosu. Na třetím místě se usadil zkušený matador Robert Štefko, kterého se pokoušel neúspěšně atakovat dříve kroměřížský, nyní však již domažlický, Pavel Faschingbauer.

Jakub Bajza běžel na 8. místě, ale v posledním kole se mu podařilo propracovat na 7. místo, což v konečném účtování znamenalo výborné 2. místo v kategorii mužů do 22 let. Lepší byl jen o tři roky starší Kourek.

Vítězný Jan Kreisinger dosáhl času 31:23 min.. Druhý Milan Kocourek ztratil 23 vteřin a třetí Róbert Štefko 39 vteřin. Sedmý doběhl v čase 33:20 min. Jakub Bajza. Kroměřížští běžci tak kompletně obsadili stupně vítězů. Tento úspěch znamená pro klub postup na příští ročník Poháru mistrů v krosu, který se běhá tradičně o prvním únorovém víkendu.

V kategorii mužů – mílařů v dresu Kroměříže nastoupili zkušený Michal Šneberger a Martin Frei. Šneberger měl problémy s měkkým terénem v četných zatáčkách, kde ho to zpomalovalo a musel se znovu rozbíhat do vyššího tempa. Nicméně si oproti loňskému roku o jedno místo polepšil, když doběhl v čase 11:31 min. na 5. místě. Martin Frei, vědom si nabitého startovního pole v elitní kategorii, zvolil s nadějí na pozdější úspěch kratší mílařskou trať. Po závodu toho však trochu litoval, neboť doběhl až na 19. místě v čase 12:12 min.

V kategorii juniorek doběhla kroměřížská Anežka Vrágová v čase 16:02 min. na 12. místě.

(oš)