Jednou z nich jsou už tradičně Rajnochovice. Pořadatelům stejně jako každoročně schválil průjezd tamní starosta Antonín Uhřík.

„Jsme rádi, že tudy trasa opět povede. Těším se na to nejen já, ale hodně lidí z Rajnochovic. Četl jsem, že bude letos opravdu dobré obsazení," těší se starosta.

Doufá ale samozřejmě také, že se nikomu nic nestane. „Snad bude všechno v pořádku. Mohlo by vyjít pěkné počasí," doufá Antonín Uhřík.

Pro turisty a obyvatele obce bude závod opět znamenat určité změny. „Jedná se však jen o omezení provozu v chatové oblasti, které bylo dopředu vyvěšeno, aby si ho mohl každý přečíst. Je to jen jednou za rok, to myslím každý vydrží," dodal starosta.

Pořadatelé rally obcím i letos slíbili opravu využitých cest. „Trochu nám ji opravili, i když jsme požadovali, aby to udělali ještě trochu lépe," připustil starosta.

Další letošní erzeta v regionu pak povede opět přes Kostelany a Bunč. Pořadatelé ale letos provedli menší změnu oproti obvyklé trase.

„Přes obec se nakonec nepojede. Původní trasa vedla obcí a cíl byl před rančem a sportovní halou, nakonec ale závodníci vyjedou ze směru od Bunče z lesa a cíl bude ještě před obcí," vysvětlil pro Deník starosta Kostelan Jan Petřík. Připouští, že pro diváky to možná bude o něco méně zajímavé, na druhou stranu však určitě mnohem bezpečnější.

„Beru to tak, že se kolem obce pojede a ti, kteří budou mít zájem, se podívat půjdou," míní starosta. Cíl erzety přímo v obci podle něj znamená mnohem větší nebezpečí, než kdyby se tudy pouze projíždělo. „Před cílem závodníci sbírají každou vteřinku a jedou co to jde," vysvětlil Jan Petřík.

Příznivci rychlých aut už každopádně nemohou dospat, barumka je jejich každoročním svátkem. Platí to například o pětadvacetiletém Ondřeji Skopalovi z Kroměříže, který si pochvaluje letošní silné závodnické obsazení.

„Jezdíme se s kamarády dívat přímo do Zlína a to už řadu let. Auta nás baví a těšíme se na tuto událost vždy celý rok," přitakává.

Oproti tomu Miloslav Vrzal z Popovic byl prý na Barum rally loni vůbec poprvé.

„Viděl jsem jen noční erzety, ale byl jsem z toho nadšený, obzvlášť z těch starých aut. Letos, pokud mi to vyjde, se určitě pojedu podívat zas," uzavřel mladík.