Předseda Okresní rady Asociace školních sportovních klubů České republiky Uherské Hradiště má na starosti základní kolo, které se koná právě v Uherském Brodě.

„Je to dlouhodobě nejobsazovanější a nejoblíbenější soutěž mezi všemi školami. I když se na fotbal v poslední době hodně dotahuje florbal, McDonald's Cup má pořád navrch,“ říká Zdeněk Moštěk.

Předseda florbalového oddílu 1. AC Uherský Brod s organizací významného celorepublikového klání nemá žádný problém.
Naopak, v předcházejících ročnících nasbíral spoustu zkušeností a cenných poznatků, společně s kolegy ho už jenom tak něco nepřekvapí.

„V Uherském Brodě máme optimální podmínky. Turnaj pořádáme Na Lapači, kde máme k dispozici umělou trávu, takže se dá hrát za každého počasí. Jediné, co nás trápí, je nedostatek šaten,“ říká Moštěk.

Podle něj počet družstev i hráčů mírně kolísá. Ve dvou věkových kategoriích se ale v okrese Uh. Hradiště pokaždé představí kolem padesáti až šedesátí týmů.

„Do okresního kola se tak zapojí asi pět set chlapců a děvčat,“ hlásí.

I když některé školy se soutěží příliš neúčastní, většina ředitelů je sportu a především fotbalu nakloněná. Velký zájem o McDonald's Cup je především na vesnicích, které dokážou soupeřům z velkých měst konkurovat a často je i poráží.

„Třeba v Dolním Němčí, Bánově, Nivnici, Strání, Hradčovicích nebo Prakšicích hrají téměř všichni kluci fotbal, kdežto ve městě jsou mladí fotbalisté rozptýleni do více škol i do sportovních klubů jiného zaměření než kopaná,“ upozorňuje Moštěk.

Podle něj se McDonald's Cupu v minulosti zúčastnila drtivá většina současných borců ligových týmů.

„Téměř každý aktivní fotbalista od osmnácti do třiceti let touto soutěží prošel,“ je přesvědčený Moštěk.

„Možná existují výjimky, ale to číslo bude velmi malé,“ přidává.

Ředitel ZŠ Pod Vinohrady v Uherském Brodě si na všech dosavadních dvaceti ročnících závažné zranění nepamatuje. „Měli jsme pouze pár odřenin, ty ale k fotbalu patří,“ usmívá se Moštěk.

Tomu mnohem více než drobné šrámy vadí nesportovní chování některých rodičů a samozvaných trenérů, kteří si školní soutěž pletou s mistrovstvím světa.

„Dříve to někteří rodiče prožívali velmi emotivně. Přenášeli na turnaj móresy, které mně jako bývalému fotbalistovi hodně vadí, navíc tím ovlivňovali negativně i hráče na hřišti,“ říká Moštěk.

V posledních letech už je ale klid.

„Díky našemu nekompromisnímu postoji k těmto projevům už všichni pochopili, že na prvním místě má být radost ze hry, fairplay a až pak postup, který nakonec vždy vybojuje nejsilnější celek,“ tvrdí Moštěk.

Ten poukazuje na fakt, že zápasy nepískají delegovaní rozhodčí, ale mladí fotbalisté, vybraní žáci 8. a 9. tříd.

„Nemají důvod ani snahu někoho poškodit a rozhodování zvládají bez problémů,“ říká Moštěk, který závěrem za pomoc při přípravě i organizaci děkuje všem, především kolegům učitelům.

„Vždyť McDonald's Cup je příjemná soutěž, u které si děti nejen poměří síly při hře, ale pobaví se a zažijí atmosféru opravdového turnaje. Někteří hráči se „Mekáče“ účastní i čtyři roky po sobě a vždy se na něj těší,“ uzavírá Moštěk.

Letošní krajské kolo se uskuteční 22. května na stadionu ve Zlíně, kam se dostanou nejlepší týmy z okresních turnajů, které hostí Uherský Brod a Uherské Hradiště.

McDonald's CupNejvětší fotbalový turnaj pro žáky základních škol. Letos se koná už 21. ročník. Ve dvou věkových kategoriích nastupuje do turnaje téměř 80 tisíc chlapců a děvčat ve věku 6–11 let. McDonald's Cup se hraje na téměř 4 tisících základních školách České republiky a stále se zapojují další.
Hlavní cenou letošního ročníku je zájezd na domácí bundesligový zápas Borussie Dortmund, oblíbený tým českého reprezentanta Jaromíra Zmrhala, který je patronem akce.