Tradiční triatlonový závod měl řadu kategorií. Každý soutěžící ale získal účastnický diplom i obdiv přihlížejících

„Museli jsem zvolit jinou trať, protože se opravuje cesta v Troubkách, kudy se normálně jezdilo," podotkl jeden z organizátorů Pavel Mich.

Podle něj jinak soutěž proběhla bez problémů. „Účastníků bylo podobně jako minulý rok hodně, tuším, že přes dvě stovky, takže jsme spokojeni. Vyšlo i počasí, i když to v pátek vůbec nevypadalo dobře, nakonec se umoudřilo a závodilo se za dobrých podmínek," míní Mich.

Podle něj přijeli závodit lidé z celé republiky. „Nejvíc je tu samozřejmě Moraváků, ale přijeli také soutěžící z Opavy nebo Prahy," podotkl.

Závod začínal před půl desátou. „Závodníci startují po dvaceti v bazénu, kde odplavou dvě stě metrů, hned jak skončí poslední, nastupuje další dvacítka. Mezitím jdou první závodníci do depa, kde si vezmou kolo a jedou na okruh. Po příjezdu do depa se odevzdá kolo, účastníci se přezují a jdou na běžeckou část, která má pět kilometrů" vylíčil závod Mich, který se klání také osobně zúčastnil.

Podle něj se o bezpečnost závodníků starali organizátoři. „Volili jsme trať tak, aby soutěžící nemuseli jet přes nebezpečné křižovatky, které by je mohly zpomalovat. Dobrovolníci stáli na každé křižovatce, zároveň byli informováni policisté, kteří tudy několikrát projeli," zdůraznil Mich.

Příprava takového závodu podle něj trvá asi čtrnáct dní. „Musí se objednat poháry, trička a další věci. Sháníme lidi, kteří by byli ochotni pomáhat, například pan starosta má na starosti výsledky a zajišťuje technickou pomoc u počítače. Pořád je co dělat, například ještě v pátek večer jsem objížděl trať a maloval šipky na cestu," řekl s úsměvem organizátor.

Zmínil také, že účastnický diplom obdrží každý soutěžící. „Pro ty nejlepší z každé kategorie máme připraven diplom, pohár a věcné ceny od sponzorů. Hlavní vítěz celého závodu získá velký putovní pohár, na kterém bude vyryto jeho jméno," vyjmenoval Mich.

Už za tři týdny se v Morkovicích uskuteční další triatlon nazvaný Morkoman. „Tento závod je o něco delší. Většinou se ho účastní okolo sedmdesáti závodníků," vysvětlil Mich.

Celkovým vítězem Morkovského chlapa se stal Aleš Dedek z AD cyklo Brodek u Přerova. „Závod mi sedí, je dělaný akorát pro mě. V neděli mě čeká další v Sobáčově, a pak nevím, protože manželka čeká druhého syna, takže bych chtěl být s ní," krčil rameny Dedek, který v Morkovicích zvítězil už potřetí.

Pro mnoho diváků se ale hrdinou závodu stal Aleš Zajíc, který v březnu prodělal zástavu srdce. I přesto dokázal v sobotu vyhrál ve své kategorii.

„Moc se jsem nepřipravoval, za poslední čtyři měsíce jsem byl jen čtyřikrát běhat a třikrát na kole, asi ve mě něco zůstalo," krčil spokojeně rameny třiačtyřicetiletý městský policista.

Mezi účastníky se objevila i europoslankyně Olga Sehnalová z Kroměříže. „Jezdím sem moc ráda, protože akce je taková přátelská. Pro mě je to spíš zkouška fyzičky, než abych závodila s ostatními. Ke sportu se vracím, ale spíš jen rekreačně," řekla Sehnalová. 

JANA PŘIKRYLOVÁ