Z první řady závodníků s úsměvem na rtech vyráží třicetiletý Pavel Žák z formace Kolovna KM-BT Morkovice, který v předcházejících dvou ročnících cyklomaratonu v Chřibech předvedl parádní výkony.

„Hned v prvním ročníku Salašského drtikolu jsem zvítězil a domů si za prvenství odvezl živou ovečku, loni jsem v konkurenci dvou stovek závodníků dojel druhý. Letos si přijelo na Salaš poměřit svoje síly o třetinu méně závodníků, je ale mezi nimi hodně ambiciózních a silných soupeřů,“ řekne čtvrt hodiny před společným startem závodu Pavel Žák, nedávný vítěz 3. ročníku bikemaratonu Milovická padesátka.

Pavel je totiž velmi aktivním a úspěšným cyklistou na poli maratonských závodů, na nichž se umísťuje na předních pozicích, nezřídka i na stupni nejvyšším. 

„Protože bydlím v nedalekých Morkovicích, jsou Chřiby mým tréninkovým regionem, takže při závodě chci využít znalosti terénu. Na třiašedesátikilometrové trase budou nejnáročnější dva strmé výstupy za Salaše k rozhledně nad obcí, při nichž si všichni pořádně mákneme,“ nastiňuje dvě záludností na trase Pavel Žák. Bez okolků dodá, že ač od rozhledny ve tvaru dvou sedmiček obrácených proti sobě je nádherný výhled, po strmém stoupání si jej rozhodně neužije.

Na otázku, čím by měl být závodník vybaven pro jízdu v poměrně těžkém terénu, kde je potřeba se vypořádat s nezpevněnými lesními cestami, kameny, kořeny stromů a dvakrát s brodem před cílem, Pavel odpoví: „Dobrou fyzičkou, kvalitním odpruženým horským kolem, přilbou a rukavicemi. Někteří jezdci se nebrání ani chráničům na kolena nebo na lokty, které dokáží při pádu trochu zamezit odření. Já je ale nepoužívám,“ vysvětluje Pavel. Než se postaví na start Salašského drtikolu dodá, že trénuje pětkrát do týdne, někdy dvoufázově a za rok najede na kole 15 tisíc kilometrů. Za nejtěžší závod v České republice považuje takzvaný etapák, skládající se ze tří etap a prologu. Jezdí se v Teplicích nad Metují. Ten už je letos minulostí.

Minulostí je už ale i třetí Salašský drtikol, který organizačně zajišťovalo na šedesát pořadatelů ze Salaše a tamního cyklistického klubu. Pavel si v něm vybojoval třetí místo.

Výsledky Salašského drtikolu 2018

Trať dlouhá 63 km

Místo Jan Fojtík, Force KCK Zlín, 1:12:50.4
Pavel Skalický, Kolovna KM-BT Morkovice, 1:12:42.8
Pavel Žák, Kolovna KM-BT Morkovice, 1:12:50.9

Trať dlouhá 32 km

Jakub Zemene, Short Bike Academy Opletal, 1:13:54.3
Martin Duřpek, Alarm Instal Team Vsetín, 1:16:28.4
Jan Lekeš, Cykle Trenink.com, 1:18:44.7


Foto: Zdeněk Skalička