Své dva prototypy přijel veřejnosti představit i třiačtyřicetiletý Petr Goiš z Napajedel na Zlínsku, který se modelařině věnuje od dětství.
„Doma jsem sice žádný vzor neměl, ale bavilo mě to, proto jsem začal dělat malé stroje, které létaly do kruhu na drátkách. V patnácti pak přišla škola, vojna, práce a děti a já se k modelařině dostal až ve třiceti,“ vzpomínal Goiš, pro něhož jsou prototypy letadel jediným koníčkem.

„Na nic jiného nemám čas. Manželka vždycky nadává, že buď jsem v práci, na letišti, nebo v garáži a něco kutím,“ přiznal se smíchem modelář, který letos do Holešova přivezl dva stroje.

Do Holešova se o víkendu sjely desítky milovníků malých letadélek

„Protože je to jubilejní ročník, řekl jsem si, že přivezu nové aero. Jde o skoro stoprocentní maketu anglického pilonového speciálu z roku 1934, který byl postaven jako soutěžní model proti těm americkým,“ popsal Goiš.

Stroj, který je v České republice unikátem, skládal dva roky. „Právě to, že u nás zatím nebyl, bylo pro nás popudem k jeho sestavení. Druhý podobný doděláváme a bude hotový na konci léta,“ prozradil pilot.

Druhým modelem, který na přehlídku přivezl, je americký amatérský cvičný dvouplošník z padesátých let. „Tento stroj jsem si vybral díky kamarádovi. Má totiž dobré vlastnosti, není záludný a krásně se s ním létá,“ dodal Goiš.