„Když už si člověk jednou splní cíl a dostane se do padesátky, logicky začne přemýšlet co dál. Já už jsem tam jednou byla a teď jsem se vrátila. Trvalo mi to více než rok. Překonávání určitých hranic je dobré a přirozené, je to motivace a hnací motor do další práce. Nevím, kde jsou mé možnosti, ale vím, že bych se ráda v elitní padesátce udržela co nejdéle,“ uvedla ve dvojrozhovoru pro svazový web devětadvacetiletá stolní tenistka.

Pouze čtyři čeští stolní tenisté a tenistky v historii samostatné České republiky se mohli až září pyšnit tím, že byli součástí elitní padesátky světového žebříčku. Petr Korbel to na přelomu století dotáhl nejvýš, Iveta Vacenovská byla čtyřiadvacátá, Matelová loni v lednu sedmačtyřicátá a Prokopcov před osmi lety osmačtyřicátý.

„Tohle není jen o mých výkonech. Hodně také záleží na tom, jak hrají hráčky, které jsou na žebříčku kolem mne,“ připomíná Matelová. „Rozhodujícím faktorem je moje hra, chci se proto soustředit výhradně na sebe. Na to, abych na turnajích udělala maximum pro úspěch. Příliš se zabývat počítáním bodů, to nikam nevede. Rozhodující jsou výsledky,“ přidává.

Členka předního francouzského týmu ASRTT Etival Clairefontaine má za sebou účast na mistrovství Evropy družstev v Nantes. České reprezentantky prohrály s favorizovanými Nizozemkami 1:3, obsadily ve skupině druhé místo a stejně jako muži do čtvrtfinále nepostoupily.

„Pocity těsně jsou smíšené,“ přiznává bývalá hráčka Hodonína. „Soupeřky byly favoritkami a tuto roli splnily. Já za sebe si myslím, že jsem pro úspěch udělala maximum. Táhla jsem celou kvalifikaci, udělala dva body v utkání se Srbskem, proti Nizozemkám to byl z mé strany nejméně povedený zápas. Bohužel, právě to byl zápas o čtvrtfinále. S tím ale těžko něco udělám. Mrzí nás to, chtěly jsme víc zabojovat, ale myslím, že si nemáme co vyčítat. Udělaly jsme pro to maximum,“ je přesvědčená Matelová.

Do konce kalendářního roku ji čekají ještě velké turnaje seriálu World Tour ve Švédsku, Rakousku a Německu. „Pokud se nic nestane, pojedu všechny tři. Bojuji o TOP 16, o umístění na žebříčku. Rozdíly jsou minimální a budou rozhodovat maličkosti. Proto nechci nic podcenit,“ říká aktuálně čtyřiačtyřicátá stolní tenistka světového žebříčku. „Ale za mnou jsou dvě hráčky a mají jen pět bodů ztrátu. To je nic. Proto je potřeba jezdit na turnaje a čekat, kdy vyjde los a bude šance udělat zase dobrý výsledek,“ pronesla.

Jasným cílem zkušené české reprezentantky je účast na olympijských hrách v Tokiu. „Je to největší událost příštího roku a k tomu vše směřuje,“ tvrdí Matelová a cítí, že bez dílčích úspěchů to nepůjde. „Každý turnaj vlastně zapadá to celého systému. Teď se soustředím na nejbližší akce seriálu World Tour. Kvalifikace družstev proto nyní rozhodně není v mé hlavě,“ říká.

Mezi nejprestižnější akce roku patří turnaj TOP 16, kde se představila už letos v únoru. „Je to výjimečná událost, jsem moc ráda, že už jsem její atmosféru už zažila. Turnaj je jen pro zvané nejlepší hráče a hráčky Evropy. A ten pocit, že mezi ně patřím i já, to je báječná věc. Hraje se na dvou stolech v krásném prostředí. Rozhodně stojí za to o tento turnaj bojovat,“ uvedla Matelová.

Pro světový a pak i redukovaný olympijský žebříček bude hodně důležité i mistrovství světa družstev v Koreji. Jankovická rodačka bude na akci obhajovat spoustu bodů z Halmstadu, kde se jí extrémně dařilo. „Člověk nemůže jen počítat body. Musí se soustředit na hru. Doufám, že se ze žebříčku dostaneme do elitní divize a pak už to bude o losu a momentální formě,“ zakončuje povídání Matelová.