„Strach nemám, strašně se těším," usmívala se v rozhovoru pro Deník natěšená 26letá sympatická rodačka z Holešova Hana Matelová.

Jste před odletem nervózní?

Nejsem, spíš se moc těším. Pomalu se balím, dávám dohromady všechny nafasované věci. Všechno jsem si vyprala a vyžehlila. Zítra po obědě odjíždím do Prahy. Letíme ze čtvrtka na pátek hodinu po půlnoci. Takže mám ještě čas.

Jak se vyrovnáváte s časovým posunem?

Tím, že posun je jen minus pět hodin, mi to tolik nevadí. Když jsem letěla do Severní Ameriky, také mi nevadil. Problém mi dělá jen přelet do Číny. Zpátky na středoevropský čas si ale zvykám rychle. Doufám, že to bude v pohodě. Máme více než týden na aklimatizaci. Než začnou hry, tak se s tím srovnám.

Vezete nějaký talisman pro štěstí?

Ani ne. Dostala jsem sice něco od mamky, ale to je jen drobnost.

Snila jste vždycky o olympiádě?

Nějaký sen jsem měla vždycky. Samozřejmě jsem si vždycky chtěla na olympiádě zahrát, ale co si budeme povídat, není zrovna jednoduché se tam dostat. Jsem ráda, že se mně povedlo už nyní Rio. Protože vůbec nedokážu říct, co může být za čtyři roky.

Když se řekne Brazílie, co se vám jako první vybaví?

Asi karneval.

Nějaké místo vás láká navštívit?

Určitě se půjdeme podívat na sochu Krista. Ale pak nevím, co je v Riu dalšího k vidění. Chci vidět co nejvíce ostatních sportů, co půjde. Také zatím nevím, jak to bude s lístky. Chci se podívat i na pláž. Bude tam sice pro Brazilce zima, což ale pro nás znamená příjemné počasí.

Na jaké sporty se těšíte nejvíc?

Hlavně na tenis a beach volejbal. Těšila jsem se i na atletiku, ale tu nevím, jestli stihnu. Oni začínají brzy, my se vracíme už 15. srpna. Zajímají mě i sporty, kde budou závodit čeští sportovci. Ty chci taky vidět.

Se kterým ze sportovců byste se ráda potkala?

Každému říkám, že s Rogerem Federerem. Jenže v úterý jsem se dočetla, že zrušil účast. Takže ten mi nevyjde. Ale jen možnost se potkat s top českými sportovci je super.

A co takový fotbalista Neymar, který má být tváří her?

To ani nevím, že tam bude. (smích) Ale samozřejmě vím, kdo to je.

Podle českých sportovců, kteří jsou již na místě, je v olympijské vesnici pořádek a klid. Zahraniční si podle posledních zpráv spíš stěžují. Zjišťujete, jak to tam vypadá?

Nezjišťuji. Jen co jsem viděla na stránkách českého olympijského týmu. Samozřejmě na mě skáčou různé příspěvky. V úterý jsem viděla, že si stěžovali Australané, že jim tam něco nefungovalo. Asi záleží, jaký dům vám zrovna přidělí. Ale myslím, že to bude všechno v pohodě.

Někteří sportovci odmítli jet kvůli obavám z virusu Zika. Vás rozhodnutí tenistů Berdycha a Plíškové nenalomilo?

To vůbec. Přiznávám, že strach ze ziky nemám. Pak samozřejmě každý sportovec, který se vrátí do Čech, může podstoupit zdravotní prohlídku a udělat si testy, jestli ji náhodou třeba nemá. Řekla bych, že tenis je v tomto trochu jiný sport. Pro ně olympiáda není absolutní vrchol. Vyhrát grandslam je pro ně víc. Je to jejich rozhodnutí. Ale na mě to žádný vliv nemělo.

Procházela jste už před odletem nějakými lékařskými prohlídkami a očkováním?

Bylo nám doporučeno očkování u lékařů českého národního týmu. Takže na nějakou žloutenku a podobně. Jinak ne. Na ziku se stejně naočkovat nedá. Až po návratu si můžeme udělat krevní testy.

Co říkáte na dopingový skandál Ruska, po kterém nakonec jednotlivé federace vylučují ruské sportovce? Nebo byste byla pro plošný zákaz?

Je to strašně těžké říct. Co znám holky z pingpongu, tak si myslím, že jsou čisté. Ale i pro ně je to myslím první olympiáda. Kdyby ji zakázali pro všechny ruské sportovce, byl by to velký masakr. Na druhou stranu, to, co udělali v Soči, není normální. Nejdřív si musí uvědomit vláda, co provedla. Pro ostatní čisté sportovce by to byl krutý trest. Ale vždycky se dopovalo a dál i bude. Sportovci, kteří chtějí dopovat, tak mají takový náskok před všemi komisaři. Vždyť vše se zjišťuje až zpětně, že doping brali.

Takže je podle vás optimální řešení nechat rozhodnutí na jednotlivých federacích?

Přiznám se, že na to nemám názor. Ale bylo by mi to líto vůči holkám ze stolního tenisu i vůči ostatním sportovcům, kteří to dělají poctivě. Je to těžké posoudit. Fakt bych nechtěla být v situaci toho, kdo o tom rozhoduje.