Kdekdo si jistě pomyslel, že není možné postavit kvalitní trať úrovně republikové serie někde v Hanáckých rovinách, ale opak byl pravdou. Trať, na jejímž vzniku zanechali rukopis bývalí cyklisté, byla „natočena“ v Oderských a Hostýnských vrších. Právě díky tomuto faktu a spojení přírody a kulis malebných vesniček a krajin na trati získává „Mamut“ stále větší oblibu mezi cyklisty.

Maratonská silniční serie 53×11 je mezi jezdci vysoce ceněna a Mamut přilákal ke startu tradičně kompletní špičku. Ta už bývá většinou „rozzávoděná“ ze zahraničí, ale teprve úvod domácí serie přinese po zimě vyčerpávající konfrontaci. Je proto pochopitelné, že první velký maraton sezony je spjat také s mnoha otazníky a očekáváními. Do Přerova však dorazili jezdci z Polska, Ruska, Slovenska a Francie, protože zdejší maraton je jeden z šesti vybraných v České a Slovenské republice.

Jako první se na start na náměstí TGM pod kulisou Přerovského zámku postavili silničáři. O půl hodiny později se na trať vydali i bikeři.

Silniční trať byla zpestřena dvěmi horskými prémiemi a jednou rychlostní. První horskou na Slavkově a rychlostní u Hlinska pod Hostýnem vyhrál Krotký, jeden z favoritů, a druhou, překvapení dne Tomáš Čer.

Střední 135 km dlouhá trať se stala kořistí Petra Bílka z Ostravy a nadační trať Krtek Tour na 56 kilometrů vyhrál Pavel Pastrnek z Nelošovic.

Nově postavená trať MTB (56 km) byla po vydatném dešti velmi náročná s řadou výjezdů, technických pasáží a sjezdů po mokrých kořenech stromů. Z lokality tak pořadatelé vytěžili maximum a jediné, co závodníkům komplikovalo život, byla poměrně rozbahněná trať. V kategorii mužů si vítězství v absolutním pořadí odnesl Jaroslav Obruča z Přerova a v ženách pak Lenka Bulisová z Bystřice pod Hostýnem, která tuto trať vyhrála již potřetí.

V juniorské kategorii zvítězil další závodník týmu 4BIKE Josef Kobliha a jeho týmový kolega Roman Bulis dokončil závod na třetím místě.

V silničním závodě na trati 135km dokončil Petr Novák z Bystřice závod na celkovém 13 místě.

Eva Svačinová vyhrála v kategorii kadetek druhý závod Valašského poháru v Jablůnce a v kategorii kadetů skončili Michal Sláma a Jakub Kastelík na 7. resp. 8. m