Letošní již čtyřicátý ročník slavné Rallye Český Krumlov odstartoval za krásného slunečného počasí z výstaviště v Českých Budějovicích. V konkurenci devíti vozů zde nechyběl ani obhájce loňského vítězství a aktuální mistr třídy 9 – Ondřej Blaťák, který měl letos před sebou první ostrý start. Adam Kobliha jej také viděl jako největšího konkurenta, a to slibovalo zajímavou podívanou.

„Minulý rok mě Krumlov hodně nadchl a vždy se tam budu rád vracet. Jsou tam krásné, ale velmi těžké zkoušky, které u nás jen stěží najdeme. Navíc se tu sejde velká konkurence a odhaduji, že tak pět jezdců má šanci na vítězství. Jsem velmi zvědavý, jak budeme stíhat Ondrovi Blaťákovi, který v minulém ročníku jasně dominoval. S Kájou se na závod moc těšíme," komentoval v předstartovním rozpoložení Adam Kobliha.

Již od prvních metrů, které začínaly zahřívacími kolečky na super rychlostní zkoušce v Českých Budějovicích, se začala odehrávat přetahovaná o vteřinky mezi triem Blaťák – Kobliha – Pelech. Během první etapy dosáhl Kobliha třech nejlepších časů a v celkovém součtu by to stačilo na vedení, ale při pohledu do průběžných výsledků po první etapě se Kobliha nacházel až na čtvrté pozici.

„Bohužel krátce po startu RZ 6 nám po říznutí jedné zatáčky prasknul řemen alternátoru, asi od nějakého kamene, který vletěl do motorového prostoru. RZ jsme dojeli v opatrnějším tempu a na přejezdu řemen vyměnili. Do časovky to ale bylo o devět minut později, což znamenalo penalizaci minutu a půl. Jinak páteční etapa byla zpočátku trochu opatrná, přeci jen od Valašky je to zase delší doba. Pořád si na sebe se spolujezdcem zvykáme a zlepšujeme se," zdůraznil Kobliha.

Do druhé etapy nastupoval Adam Kobliha s cílem posunout se v pořadí co nejvýš a začala tak jeho stíhací jízda. První dvě ranní rychlostní zkoušky dokázal vyhrát a posunout se na třetí místo. Poté, co havaroval Sojka, a Blaťáka po RZ 11 zastavila převodovka, si mohli Kobliha s Žáčkem v klidu dojet pro cenné body za stříbrný post. Za nimi skončili Zbyněk Baller s Martinem Tomečkou a vítězem se stal po vynikajícím výkonu Pavel Pelech s Petrem Vojtou.

„V sobotu jsme do toho šli naplno. Nejvíce se mi líbila nekonečná RZ Malonty, která má své neopakovatelné kouzlo. Jsem rád, že se podařilo dosáhnout alespoň na druhé místo. Myslím, že jsme si tady s klukama pěkně zazávodili. Pro nás určitě super výsledek. Bohužel závěr byl poznamenán onou smutnou zprávou a je mi velmi líto toho, co se stalo," dodal smutně Kobliha.

Bohužel se Rallye Český Krumlov zapsala do historie černým písmem, na RZ 12 havaroval vůz s č. 43 a spolujezdec Aleš Zimolka na následky této nehody svůj závod o život prohrál. Celý AK Racing chce touto cestou vyjádřit hlubokou soustrast všem pozůstalým. Ve stínu těchto smutných událostí závodní posádky už jen pietně přejely cílovou rampu v Jelení zahradě.

A jak hodnotí uplynulou soutěž spolujezdec Karel Žáček?

„Z našeho pohledu určitě skvělá soutěž, i když po tom, co se stalo, se to nehodnotí lehce. Odjeli jsme skvělou soutěž, škoda jen té penalizace, ale to se prostě stane. Já už jsem konečně překonal svůj komplex jménem Honda a pocit jsem měl daleko lepší než na Valašce. Své udělalo i to, že tlumiče prošly repasí. S Adamem jsem maximálně spokojený, sedli jsme si nejen v autě, ale i jako lidé a to je strašně důležité. Vnáší to mezi nás velkou pohodu. Absolutně nejlepší zážitek pro mě byly letošní Malonty, kde se jelo velmi rychle a už nevím, kam dál by se dala hranice Hondy posouvat. Snad vyjdou Hustopeče, moc se tam těším."

„Rád bych poděkoval všem naším partnerům, díky kterým jsme mohli v Krumlově závodit, Kájovi za odvedenou práci, celému Sparrow Racing Teamu. Zkrátka všem lidem, kteří nám pomáhají ať už před závodem, v průběhu či po závodech, naším fanouškům a samozřejmě i fan klubu, který byl opět vidět. Děkujeme," dodal Adam Kobliha.

Kolotoč Mediasport mezinárodní mistrovství ČR se točí dál. Příště se zastaví na Rally Hustopeče a zda i tam se představí aktuální lídři „devítek" Adam Kobliha s Karlem Žáčkem, není zatím jisté.

ONDŘEJ BIJA