V prvním kole porazila Mexičanku poměrem 5:0 bezchybně zacvičenou kata sanzeru. Ve druhém kole si díky skvěle zacvičené kata kururunfa poradila i se soupeře z Jihoafrické republiky a následně po precizně předvedené kata seizan proti domácí Italce zaslouženě postoupila do finále, ve které se utkala s další zkušenou italskou závodnicí, která měla velmi silnou motivaci, protože obě se již potkaly ve finále na mistrovství světa v Rumunsku 2017, kdy nad ní tehdy Laštůvková zvítězila.

Hanačka ani tentokrát nedala italské závodnici ve finále šanci na vítězství. Skvělou formu potvrdila precizně zacvičenou kata suparimpei, kdy Italku porazila 5:0 a stala se tak mistryní světa.

Na významné akci se představili i další tři členové oddílu karate TJ Slavia Kroměříž.

Igor Laštůvka startoval v kategorii kata čtrnáctiletí a patnáctiletí dorostenci, kterou tvořilo dvacet závodníků. V prvním kole porazil španělského soupeře výborně zacvičenou kata shishochin poměrem 5:0 a vzápětí stejným výsledkem zdolal soupeře z JAR. Ve třetím kole ale prohrál o praporek 2:3 s Italem, který se však dostal do finále, takže vytáhl šikovného Hanáka do repasáže, kdy mohl zabojovat o bronzovou medaili.

close Členové oddílu karate TJ Slavia Kroměříž reprezentovali Českou republiku na MS v Itálii. Foto: se svolením Ivany Laštůvkové info Zdroj: se svolením Ivany Laštůvkové zoom_in Členové oddílu karate TJ Slavia Kroměříž reprezentovali Českou republiku na MS v Itálii. Foto: se svolením Ivany Laštůvkové

„V prvním kole repasáže zacvičením kata sanzeru porazil Igor ukrajinského závodníka poměrem 5:0 a postoupil do přímého boje o bronz. V tomto kole i přes bezchybně zacvičenou kata suparimpei se rozhodčí přiklonili poměrem 1:4 k portugalskému soupeři a Igor si tak ze své kategorie v této velké soutěži odváží krásné páté místo,“ říká maminka závodníka a trenérka Slavie Ivana Laštůvková.

Ondřej Haša byl nominován do dvou kategorií kumite junioři šestnáct a sedmnáct let za jednotlivce a za týmy. „V prvním kole v kategorii jednotlivců podlehl v prvním kole rumunskému závodníkovi, bohužel ten v dalším kole prohrál, což Ondrovi vzalo šanci případně bojovat o další postup v repasáži. V kategorii kumite týmů se příliš nedařilo, naši junioři prohráli proti Italům i proti německému týmu,“ uvedla Laštůvková.

Petra Hlaváčová se v kategorii šestnáctiletých a sedmnáctiletých juniorek utkala v prvním kole s portugalskou závodnicí. „I přes pěkně zacvičenou kata s Portugalkou prohrála, ale jelikož se soupeřka dostala až do finále, mohla Petra v repasáži bojovat o bronz. Bohužel neprošla přes italskou závodnici a obsadila hezké sedmé místo,“ říká Laštůvková.

V kategorii kumite juniorky nad 59 kilo předvedla Hlaváčová v prvním kole velice vyrovnaný souboj se závodnicí z JAR, která ale v posledních vteřinách zápas otočila ve svůj prospěch. „Bohužel nakonec nepostoupila do finále, aby tak dala Petře šanci bojovat v repasáži,“ mrzí kroměřížskou trenérku.

Šesté mistrovství světa v karate Goju ryu se uskutečnilo v italském městě Foligno. Turnaje se zúčastnili závodníci z šestadvaceti států.

close Zkušená kroměřížská karatistka Ivana Laštůvková se stala mistryní světa. Foto: se svolením Ivany Laštůvkové info Zdroj: se svolením Ivany Laštůvkové zoom_in Zkušená kroměřížská karatistka Ivana Laštůvková se stala mistryní světa. Foto: se svolením Ivany Laštůvkové

Kromě většiny evropských zemí měli své zastoupení také závodníci například z USA, Mexika, Zimbabwe, Nepálu, Nového Zélandu či Indie. „Celkem proběhlo 1050 startů, kdy 787 závodníků startovalo v 118 kategoriích,“ informuje Laštůvková.

Reprezentační tým České republiky tvořilo čtyřicet závodníků, kteří byli nominování na základě přísných kritérií podle sportovních výsledků dosažených v průběhu roku na domácích i mezinárodních soutěžích.

„Podle pravidel světové federace karate byl uplatněn vylučovací systém s repasáží, kdy proti sobě vždy nastoupili dva závodníci, jeden s modrou a druhý s červenou šerpou. Každý z pěti rozhodčích měl modrý a červený praporek a po té, co oba z dvojice závodníků odcvičil své kata, dal rozhodčí zvednutím praporku příslušné barvy bod závodníkovi, který byl lepší,“ vysvětluje Laštůvková.

Česká reprezentace karatistů celkem získala devět zlatých, třináct stříbrných a dvanáct bronzových medailí a stala se tak pátou nejúspěšnější výpravou na mistrovství světa.

„Našim sportovcům k jejich výsledkům blahopřejeme a přejeme jim do nadcházející sezony mnoho dalších úspěchů,“ dodala Laštůvková.