,,Závodu se mohou zúčastnit i amatéři. Podmínkou je dobrý zdravotní stav a včasná prezentace na kroměřížském atletickém stadionu do 10 hodin a 20 minut. Prvních 60 prezentovaných maratonců obdrží po zaplacení startovného 250Kč dárek věnovaný Ondřejem Němcem,“ informoval ředitel závodu Ota Šedý. Start je naplánovaný na 10.30 hodin.

,,Jedná se o jeden z nejnáročnějších maratonů v Česku. Zejména mezi dvanáctým a pětadvacátým kilometrem musí vytrvalci překonat 300 metrové převýšení. Trať nejprve vede z atletického stadionu v Kroměříži, kde se po absolvování 900 metrů na atletické dráze potom poběží směrem k vlakové zastávce na Kotojedy. Dále pak kolem letiště do Trávnických zahrádek a po cyklostezce podél řeky Moravy do Kvasic. Tam začíná nejnáročnější kopcovitá část maratonu přes Novou Dědinu, hájenku Tabarky, Kostelany až na Bunč. Po šestikilometrovém seběhu do Zdounek pokračuje maraton přes Šelešovice, Jarohněvice a Vážany, zpět do cíle na kroměřížském atletickém stadionu,“ popsal 42,2 kilometrů dlouhý podnik Šedý.

 Ten v Chřibech očekává 60 – 80 maratonců. ,,Mezi nimi bude i silná sestava reprezentantů AK Kroměříž. Josefovi Sedláčkovi bude chtít ztížit cestu za obhajobou jeho loňského prvenství Tomáš Blaha. Svůj první maraton v životě absolvuje Martina Novotná. A veterán Ondřej Němec poběží v 60. letech svůj šedesátý maraton v kariéře,“ prozradil ještě Šedý.    

Vítězství v loňském roce vybojovali Josef Sedláček (2:50:13) a Jana Dorazilová (oba AK Kroměříž, 3:14:19).

Traťový rekord drží už ze sezony 1982 lovosický Václav Kameník, jenž před šestatřiceti lety triumfoval časem 2:26:36. Mezi ženami je doposud nejrychlejší Michaela Mertová. Atletka ze Sokola Albrechtice zaběhla v roce 2010 čas 2:54:28.