Rodák z Hané se na kontinentálním šampionátu představí v kategorii do devadesáti kilogramů, na Pyrenejském poloostrově se pokusí získat další cenné body do olympijského žebříčku.

Na hraně postupu do Tokia se pohybuje také David Pulkrábek, který se dlouho potýkal s následky onemocnění covidem-19. Poslední soutěžní duel absolvoval zhruba před třemi měsíci.

Pojedenácté se chystá na mistrovství Evropy Jaromír Musil, podruhé budou mezi evropskou elitou zápasit Věra Zemanová a junior Adam Kopecký. O účast na šampionátu přišel Jakub Ječmínek, který má zraněná žebra.

Hlavní hvězdou českého výběru je ale Lukáš Krpálek. Olympijský vítěz na cenný kov z kontinentálního šampionátu čeká od roku 2018, kdy triumfoval v Tel Avivu. Dlouhodobý lídr českého týmu na posledních dvou šampionátech prohrál souboj o bronz a v nejtěžší váhové kategorii obsadil páté místo.

Od posledního ME uplynulo teprve pět měsíců, protože loňský šampionát se kvůli koronaviru posunul až na listopad. V Praze se tehdy domácím reprezentantům příliš nedařilo. Krpálek se jako jediný prodral do finálového programu a z jedenácti zbývajících závodníků dokázali jen tři vyhrát alespoň jeden zápas.

„Pojedeme si do Lisabonu vylepšit reputaci po loňském mistrovství Evropy v Praze, kde jsme nebyli v době vrcholu druhé covidové vlny dobře připraveni. Nyní jsme na tom lépe, což potvrdily dvě medaile na Grand Slamu v Turecku," uvedl v tiskové zprávě reprezentační šéftrenér Petr Lacina.

Soutěžní program mistrovství Evropy je naplánovaný od pátku 16. do neděle 18. dubna.

Autoři: Libor Kopl a ČTK