Jiří Petr se na Hostýnskou osmu speciálně nepřipravoval. Veškeré tréninky v letním období směřuje k podzimním závodům v zahraničí. Hostýnské kopce má ale rád, proto se v Rajnochovicích postavil na start těžkého závodu.

,,Poslední měsíc jsem nebyl v nejideálnějším rozpoložení. Navíc v týdnu před závodem jsme byli s rodinou na krátké dovolené na Istrii, kde jsme tři dny jezdili na kole. Také jsem byl služebně v Polsku. Jediný volný den jsem měl v pátek, kdy jsem doma pracoval na zahradě a trochu jsem se byl rozběhat,“ prozradil Petr.

V letošní Hostýnské osmě chtěl skončit do 3. místa.

,,Od začátku jsem běžel ve vedoucí tříčlenné skupině. Za Obřany jsem už zůstal vpředu pouze s jedním soupeřem. Na první místo jsem se definitivně probojoval v průběhu 26. kilometru před Lukovem a už jsem na něm zůstal až do cíle. Ovšem netušil jsem, s jakým náskokem běžím na první příčce. Proto jsem se nutil nic nepodcenit. Nicméně posledních 15 kilometrů už jsem tempo zvolnil,“ letmo popsal klíčové momenty na trati ultra běžec z Kovalovic u Brna, který podstatnou část života bydlel ve Zlíně.

Větší krize ho nepotkala žádná.

,,Ale protože bylo velké horko, které nemám rád, tak jsem měl od 45. kilometru náběhy na křeče. Ty mě naštěstí začaly sužovat až po doběhu do cíle,“ přiznal Jiří Petr.

S výkonem v Hostýnských vrších je spokojený.

,,Výsledný čas odpovídá podmínkám, ve kterých se závod běžel,“ tvrdí Petr.

Hostýnskou osmu si proto užíval.

,,V cíli mě čekala manželka Katarína a dcera Dorotka. S nimi jsem si dal dobré jídlo a únavu jsem spláchl pivem. Večer jsme pak v Rajnochovicích v zázemí závodu poseděli s přáteli,“ informuje ještě 44letý Jiří Petr

Z regionálních ultra běžců skončil ještě Radek Tabarka v čase 7:45:04 sedmý a Tomáš Hlaváč (7:51:35) devátý.

Závod žen rovněž suverénně ovládla Zuzana Starečková, navíc ve skvělém čase 7:54:28, druhá do cíle doběhla Eliška Kaniová z Havířova (8:00:58), třetí byla v čase 8:01:17 Lenka Kohnová

V Rajnochovicích se hodnotily ještě tři závody.

V závodu dvoučlenných týmů mužů zvítězili Luboš Neuwirth s Alešem Konečným (7:55:57), dvoučlenné týmy žen ovládla dvojice Lucie Banciková, Lucie Reichlová (9:08:25), závod týmů mix vyhráli Tirus Ablorh s Kateřinou Klepáčovou (8:11:34).

Náročná trať Hostýnské osmy připomínala osmičku, která měla svůj střed na Tesáku. Vedla po turistických trasách a v několika případech i po individuálně značených úsecích v kopcovitém prostředí Hostýnských vrchů.

Běžci na ní mimo jiné museli překonat tyto kopce a oblasti: Tesák (690 m.n.m.), Chvalčov, Svatý Hostýn (730 m.n.m.), Černavu (844 m.n.m.), Jahelník (852 m.n.m.), kopce v okolí Držkové, Kašavy a Lukova, Ráztoku, Troják (618 m.n.m.), znovu Tesák a Kelčský Javorník (865 m.n.m.).

Do cíle letošního ročníku Hostýnské osmy doběhlo 255 mužů a 92 žen.