Na trati dlouhé 115 kilometrů s převýšením 3500 metrů zajel čas 6:43:36. Stříbro bral Adam Lavička (Kross Bikeranch Team, 6:51:23), třetí místo obsadil Josef Kunášek (BIG SHOCK Team, 7:16:39)

Bikeři na těžké 115 kilometrové trase na české straně Krkonoš museli postupně zdolat stoupání na Čertovu horu (1021 m.n.m.), poté Dvoračky (1140 m.n.m.), Horní Mísečky (1024 m.n.m.) a závěrečný český vrchol Slezské Sedlo (Špindlerovku 1197 m.n.m.). Na polské straně Krkonoš je čekalo několik desítek kilometrů zábavných trailů v okolí Borowice. Závěrečné stoupání bylo na Wysoki Kamieň (1058 m.n.m.). Odtud se pak klesalo zpět do cíle do Harrachova.

Maraton v Krkonoších byl jeho letošním vrcholem sezony

,,Účast v mistrovském maratonu jsem měl v plánu už na začátku letošní sezony. Navíc jsem tušil, že mám v mužské kategorii do 23 let naději na dobrý výsledek. Proto byl závod v Krkonoších mým bikerovým vrcholem letošní sezony,“ přiznal Vojtěch Neradil.

Tomu výborně vyšla jarní část sezony. V závodech Kolo pro život stabilně obsazoval pozice kolem desátého místa. V 120kilometrovém holešovském Drásalovi skončil na 12. příčce.

Přes léto hodně cestoval. Formu ladil od srpna

,,Přes léto jsme však s přítelkyní Sophií hodně cestovali po Česku, byli jsme i v zahraničí. Tréninku jsem proto nevěnoval tolik času, kolik bylo potřeba. Na formě to bylo znát. V polovině srpna jsem se ale znovu vrhnul do přípravy a ladil jsem formu na závod v Harrachově. Postupně jsem jel závod Kolo pro život v Chrudimi, bikemaraton Silesia v Opavě, a další závody ze seriálu Kolo pro život ve Znojmě a v Plzni. Se Sophií jsem byl také na týdenním soustředění v Harrachově. V Krkonoších jsem trénoval ve velkých kopcích a pořádně jsem si tam najel trať,“ prozradil hulínský biker v barvách PSG Cyklosportu Chropyně.

Se startem v 7 hodin neměl problém

Mistrovský závod startoval v 7 hodin ráno.

,,S tím jsem neměl žádný problém. Na brzké vstávání jsem zvyklý a brzy ráno také trénuji,“ tvrdí Neradil.

Po startu jel ve druhé skupině

Vývoj závodu měl pod kontrolou. ,,Hned po startu se vpředu vytvořila skupina složená z deseti elitních bikerů. Já jsem se usadil ve druhé desetičlenné skupině. V ní se mnou jeli další dva konkurenti z mužské kategorie do 23 let Adam Lavička a Josef Kunášek. Tato skupině dlouho jela klidné tempo. V průběhu 35. kilometru na Špindlerově boudě, kde byla pořádná mlha a poměrně chladno se tempo zrychlilo a v následném sjezdu se naše skupina

nadělila. Potom následoval úsek na polské straně Krkonoš, kde bylo zhruba 30 kilometrů hodně náročných trailů. V nich jsem se v mužské kategorii do 23 let probojoval na první příčku a tuto pozici jsem se snažil udržet,“ popsal Vojtěch Neradil vývoj první poloviny mistrovského maratonu.

Výjezd na horu Wysoki Kamieň mu nechutnal

Následný nejnáročnější výjezd z polského města Piechowice, které leží v nadmořské výšce 300 metů na vrchol hory Wysoki Kamieň do nadmořské výšky 1058 metrů mu ale nechutnal.

,,V tomto stoupání jsem se v absolutním pořadí propadl o několik pozic. Pobyt na prvním místě ve své kategorii jsem ovšem uhájil. Do cíle jsem však dojel hodně vyčerpaný, ale šťastný, že jsem získal český titul mezi bikery do 23 let,“ radoval se Neradil.

Nositel barev PSG Cyklosportu Chropyně také přiznal, že tak náročný závod ještě nikdy v kariéře nejel.

Jezdit v dresu národního šampiona bude odměna

,,Trať byla ale nádherná. Rovněž hodně důležité také bylo, že jsem ji měl najetou a že jsem věděl, do čeho jdu. Titul jsem ovšem nečekal. Je to můj splněný sen. Jezdit celý příští rok v dresu národního šampiona bude obrovská odměna,“ těší se Vojtěch Neradil na sezonu 2022.

Servis u trati mu dělali mamka, bratr a přítelkyně

Na zisku titulu má velký podíl i jeho doprovod v Harrachově.

,,V Krkonoších se mnou byli mamka Pavla, bratr Tomáš a přítelkyně Sophie. Všichni mi dělali skvělý servis u trati. Hodně mi pomohl i trenér Lukáš Matula a tým PSG Cyklosport Chropyně,“ děkuje úřadující šampion Neradil.

Sezonu zakončí ve Zlíně a Morkovicích

Ten se s letošní bikerovou brzy rozloučí.

,,V neděli se postavím na start Zlínské 50 a příští sobotu si zazávodím v Morkovicích v Morkovském bajku. Oba tyto závody si však budu hlavně užívat. A potom už mě čeká odpočinek po sezoně,“ má Vojtěch Neradil jasno o náplni příštích týdnů.