Tyto a další atributy, které si sportovní fanda představí pod pojmem okresní derby, byly k vidění v sobotu v prostorách haly v Morkovicích-Slížanech. Posledním hracím dnem tohoto roku pokračovala Jihomoravská liga mužů, v níž hraje i bučovické Dynamo, tedy klubové „béčko“, a parta z Ivanovic na Hané. Každý z nich sehrál během celodenního turnaje dva zápasy, ale pozornost se upírala hlavně ke vzájemné bitvě. První ostré ve svazové soutěži.

Dvě třetiny probíhaly podle předzápasových teorií. Ivanovice, jejichž kádr čítal tucet borců, se snažily s ligově zkušenějším sokem držet krok a dobře se jim to dařilo co se týče herního území. Pouhých šest statečných Dynama ovšem více méně bez problémů ataky Sokola ustáli. „Chtěli jsme hrát opatrněji, nechat kluky z Ivanovic trochu vyblbnout. Tak jsme to drželi vzadu a věřili, že přijdou naše góly. Ale musím říct, že už v první třetině jsem byl zadýchaný, to se mi moc nestává,“ přiznal se po zápase vedoucí bučovického mužstva Ladislav Dufek.

A zásahy Bučovic se opravdu dostavily. Po první trefě Dragana přidal stejný hráč další, a když ještě do druhé pauzy zahájil své sobotní střelecké představení při vyloučení Koutňáka za hru hlavou Lazor, žádné drama se už nečekalo. „Příležitosti jsme si vypracovali, ale základ je i v těžké situaci trefit branku. A to se nám nedařilo, párkrát míček střelci na poslední chvíli utekl z čepele. Koncovka nebyla nejoptimálnější a to byl přesně ten rozdíl mezi týmy. Přesto jsme to nevzdávali, chtělo to jen protrhnout nulu na svém kontě a věřili jsme, že pak to půjde,“ okomentoval dění před posledním dějstvím zajímavé florbalové trilogie brankář a týmový vedoucí Ivanovic Michal Večeřa.

A závěrečná třetina opravdu stála za to, byla napěchovaná góly, zvraty, skvělými kousky, chybami i emocemi. Přání podle oficiálního zápisu hostů vstřelit konečně branku se vyplnilo v její druhé minutě, kdy Kroupa prošel prakticky celým hřištěm a přesně mířenou střelou snížil. S tím nesouhlasil Dragan, brzy dal svému týmu bezpečný náskok zpátky a pět minut před koncem byl stav 4:1.

Pak se ale začaly dít věci. Bučovická defenziva si vybrala slabší chvilku při druhé brance nenapadaného Kroupy a za dalších pětadvacet vteřin vykřesal naději Dengler. „To jsem si říkal, aby z toho ještě nebyla nějaká výsledková tragédie. Ale nestalo se, kluci vepředu rychle dali ještě další góly a bylo jasno. Jsme rádi, že jsme to takhle zvládli,“ řekl Dufek. Dynamo, to je totiž hodně velká kombinační síla. Jeho hráči umí v těžkých chvílích zapnout sériovou výrobu smrtelných brejků a znovu to dokázali: Dragan, Lazor, 6:3. Skóre pak ještě na konečných 7:4 posunuli Novák na jedné a svým čtvrtým zásahem Lazor na druhé straně.

V poslední minutě se pak dostalo i na nekontrolovatelný průnik emocí. Hlavní role obstarala dvojice, která na sebe měla spadeno už z dřívějších kontaktů, ivanovický Koutňák a bučovický Houšť. Houšť se po souboji se Šimkem po svém soupeři ohnal a odcházel na trestnou lavici. Koutňák také neudržel klid a slovně dal mu a poté i sudímu najevo, co si o hře vysokého útočníka myslí. Dostal tak pro florbal hodně nezvyklou červenou kartu. „Bylo to derby, možná až moc přemotivované z obou stran. Mohlo to být klidnější, zbytečný závěr,“ uznal Večeřa a jeho bučovický protějšek přitakával.

Oba celky už měly v nohách jedno utkání. Z něj mají lepší pocity Ivanovičtí, když potrápili a zdolali Florec Brno 2:1. Dynamo se v neuvěřitelné přestřelce rozešlo smírně s FbC ZŠ Horní Brno 12:12. V třináctičlenné tabulce jsou Bučovice čtvrté, Ivanovice drží sedmou pozici.

jihomoravská liga mužů: FBC Sokol Dynamo Bučovice B – FBC Sokol Ivanovice na Hané:

5.00 1:0 – Dragan. Rychlá souhra Dynama přináší první úspěch. Lazor oslovil Dragana a ten otevírá skóre.

6.56 Ivanovický Vaverka si počkal na vhodnou chvíli pro příhru nabíhajícímu Kroupovi a jeho doraženou střelu se ještě pokoušel dostat do sítě. Kalous na místě.

8.00 Bučovický Lazor se ocitl sám před brankářem Večeřou, ten jeho pokus vykryl.

14.31 Ještě před první pauzou hrozí dle zápisu domácí: předvedli svoji nejsilnější zbraň, smrtící kombinaci na jeden dotek. Až Dragan u volné tyče netrefil přihrávku.

15.59 2:0 – Dragan. Dynamo zvýšilo: Ivanovičtí vyrobili chybu v defenzivě, plyne z toho přečíslení dva na jednoho, které využívá nahrávající Houšť a skórující Dragan.

23.44 Vytáhl se ivanovický brankář Večeřa: prostupnost obrany otestoval Lazor, před gólmanem měl spoustu času, ale kličku nezakončil.

24.46 Míček orazil ivanovickou tyč: Lazor v dalším brejku vypustil jedovku z pravé strany pod levou ruku gólmana. Ten ale dokázal dělovku alespoň ztlumit a ta skončila na jeho tyči.

27.33 3:0 – Lazor. Po rozehraném trestném úderu se v přesilové situaci dostal ke střele Lazor, a ačkoli před ním byl obránce i nachystaný Večeřa, míček doklopýtal do síťky.

31.10 3:1 – Kroupa. Ivanovice protrhávají smůlu: obránce s útočnými choutkami Kroupa prošel přes půl hřiště a rychlým příklepem trefil přesně nad pravou ruku Kalouse.

35.07 4:1 – Lazor. Kanonýr Dynama dostal pobídku od Houště a bez rozpaků zvyšuje.

38.35 Hosté se dostali do brejku: v situaci tři na jednoho nejprve Vaverka nechal vyniknout gólmana, Podolan při dorážce přestřelil.

40.09 4:2 – Kroupa. Ivanovického střelce dva metry před bránou nikdo neatakoval a s dvojblokem si v klidu poradil.

40.35 4:3 – Dengler. Bučovice si vzaly oddechový čas, ale hned po návratu využívá přihrávku ze brankou stojícího Šimka Dengler a je to jen o gól.

41.20 5:3 – Dragan. Fantastická akce domácích: Dufek prokličkoval z obrany mezi protihráči a vymyslel nádherný „ťukec“ na jeden dotek.

42.21 6:3 – Lazor. Dostatek prostoru Dynamo využilo, Dragan nahrával a Lazor se mu vyrovnal střelecky. Oba mají na svém kontě hattrick.

43.30 6:4 – Novák. Trestný úder Ivanovičtí rozehráli po ose Mandovec, Kroupa, Vaverka a přesně zakončující Novák.

44.12 7:4 – Lazor. Trestuhodně chyboval Kroupa, nabil Draganovi, který se neukvapil a předložil gól spoluhráči.

44.19 Šimek zablokoval pohyb Houště, ten oplácel a byl vyloučen. Koutňák řekl provinilci i sudímu, co má na jazyku. Nešlo o spisovnou češtinu, obdržel červenou kartu.