Start hlavního 10 kilometrů dlouhého závodu, který je zároveň úvodním podnikem 7. ročníku Moravsko–slovenského běžeckého poháru a jenž je zařazený i do 35. ročníku Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje, je ve 12 hodin před místním kulturním domem.

Celou akci zaštiťuje poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová. Atleti poběží na kopcovité trati z Prusinovic do Tučap a zpět. Prezentace probíhá mezi 9. a 11.15 hodinou, od 9.40 hodin si na zkrácených tratích mají možnost zazávodit žákovské a dorostenecké kategorie.

Traťový rekord mezi muži drží z roku 2009 Tanzánec Ezekiel Ngimba, který zaběhl čas 29:26. Mezi ženami doposud nebyl překonán čas 34:37 ze sezony 2002 olomoucké Petry Kamínkové. V loňském roce v Prusinovicích triumfovali Ukrajinec v barvách slovenského týmu Demolex Bardějov Olexander Matviichuk (31:07) a členka klubu MK Seitl Ostrava Petra Pastorová (36:25).

„K hlavním letošním favoritům patří především Maďaři László Gregor a Tamás Nagy. Silný bude také Volodimir Lurchuk z Ukrajiny. Z regionálních běžců má naději na umístění v první desítce výsledkové listiny Josef Sedláček z Tučap reprezentující AK Asics Kroměříž. Mezi něžným pohlavím se bude o prvenství rozhodovat mezi Zitou Kácser z Maďarska, slovenskou reprezentantkou v krosu Lubomírou Maníkovou a jedenáctinásobnou vítězkou našeho závodu Petrou Kamínkovou," tipuje ředitel závodu Ondřej Němec.

Loni se hlavního desetikilometrového závodu Rohálovská desítka zúčastnil rekordní počet 576 běžců a běžkyň. Společně s mládežnickými kategoriemi si ale v Prusinovicích zazávodilo celkem 871 atletických nadšenců.

,,Letos je naším přáním účastnický rekord znovu překonat. Při příznivém počasí by se to mohlo podařit," věří Němec, zvlášť když pořadatelé připravili lákavé zpestření sobotního programu na Hané.

,,Chystáme tradičně hodnotně dotovanou tombolu, diváci si mohou zatipovat na čas vítěze a všichni budou mít možnost ochutnávky domácích gurmánských specialit. Navíc na večer je pro všechny připravená oblíbená taneční zábava, kde bude hrát domácí skupina Endiaron. Zajímavý je i čestný host, protože k nám zavítá držitel letitého českého rekordu v běhu na 5 kilometrů na dráze Jiří Sýkora. Jeho čas z olympijských her v Moskvě 13:24,99 z roku 1980 doposud nebyl ještě nikým překonán," zve k návštěvě všechny aktivní i pasivní sportovce Ondřej Němec.

Ten na závěr upozorňuje, že letošní Rohálovská desítka se rovněž znovu započítává do Rohálovského duatlonu, jehož součástí je ještě 6. ročník závodu horských kol RAAB Rohálovská padesátka, jenž se pojede 25. dubna. ⋌(hot)