Start hlavního 10 kilometrů dlouhého závodu, který je zároveň úvodním podnikem 9. ročníku Moravsko – Slovensko běžeckého poháru a jenž je zařazený i do 37. ročníku Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje, je ve 12 hodin před místním kultůrním domem.

Tradiční únorový závod je také přeborem Mikroregionu Holešovsko v silničním běhu. Celou akci zaštiťuje poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová. Atleti poběží na kopcovité trati z Prusinovic do Tučap a zpět.

Prezentace probíhá mezi 9. a 11.15 hodinou, od 8.40 hodin si na zkrácených tratích mají možnost zazávodit žákovské a dorostenecké kategorie.

Mužský traťový rekord drží z roku 2009 Tanzánec Ezekiel Jafari Ngimba, který zaběhl čas 29:26. Mezi ženami doposud nebyl překonán čas 34:37 ze sezony 2002 olomoucké Petry Kamínkové.

V loňském roce v Prusinovicích triumfovali Keňan Kiprono Silas Too z maďarského Benedek Teamu (30:07) a jeho krajanka Betty Chepleting ze stejného klubu (36:01).

,,K hlavním letošním favoritům patří především český běžec a dvojnásobný vítěz našeho závodu Jan Kreisinger z SK Studenec. Dále pak vítěz 21. ročníku Ukrajinec Alexander Matvichjuk a jeho krajan Pavlo Vereckij. Na startu se možná objeví i halový mistr Evropy v běhu na 1500 metrů z Prahy z roku 2015 Jakub Holuša. Ten letos vynechává halovou sezonu. O účasti u nás se ale rozhodne až podle aktuální formy na poslední chvíli. V ženách se bude o prvenství rozhodovat mezi jedenáctinásobnou vítězkou, olomouckou Petrou Kamínkovou ze Svatého Kopečku a Valentynou Tiljarskou z Ukrajiny," typuje ředitel závodu Ondřej Němec.

Loni se hlavního desetikilometrového závodu zúčastnilo 565 běžců a běžkyň. Společně s mládežnickými kategoriemi si však v Prusinovicích zazávodilo celkem 868 atletických nadšenců.

,,To byl zároveň absolutní účastnický rekord v Rohálovské desítce," upozorňuje Němec, jehož pořadatelský tým připravil lákavé zpestření sobotního programu na Hané.

,,Chystáme tradičně hodnotně dotovanou tombolu, diváci si mohou zatipovat na čas vítěze a všichni budou mít možnost ochutnávky domácích gurmánských specialit. TYMY Všetuly se postará o zábavné dopoledne pro děti. Letos jsme navíc připravili i speciální cenu, kterou obdrží ten, kdo doběhne do cíle v absolutním pořadí na 102. místě. To totiž bude 7000 běžec v cíli v historii závodu. Loni na toto umístění stačil čas 41:16. Večer je pro všechny zahraje v rámci taneční zábavy skupina Endiaron. Zajímavý je i čestný host, protože k nám zavítá sedmnáctinásobná světová rekordmanka ve skoku o tyči a čtvrtá žena na olympiádě v Sydney v roce 2000 Daniela Bártová," zve k návštěvě všechny aktivní i pasivní sportovce Ondřej Němec.

Ten na závěr upozorňuje, že letošní Rohálovská desítka se znovu započítává i do Rohálovského duatlonu, jehož součástí je ještě 8. ročník závodu horských kol RAAB Rohálovská padesátka, jenž se pojede 29. dubna.

Lubomír Hotař