Start hlavního 50 kilometrů dlouhého podniku s převýšením 1430 metrů, zařazeného i do seriálu MTB král Hostýnek, který zaštiťuje hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek společně se starostou obce Rusava Bohumilem Škarpichem, bude ve dvou vlnách před rusavskou základní školou v 11.30 hodin. Trasa vede směrem na Klapinov, Tesák, Košovy, Troják a Ondřejovsko. Cíl pořadatelé situovali do prostoru sportovního areálu SK Rusava na fotbalovém hřišti.

,,Mezi nejatraktivnější místa na trati patří prostředí okolo Tesáku, sjezd z Klapinova do Chvalčova, průjezd hřebenovkou přes Ondřejovsko a divácky nejzajímavější je pak cílový sjezd na Rusavu,“ upozornil jeden z pořadatelů Miroslav Ševčák.

Vypsáno je celkem devět kategorií pro muže, ženy a juniory. Zazávodit si mohou rovněž tandemy. Navíc po dobrých zkušenostech z minulých let se v okolí Rusavy letos už pošesté pojede zkrácený pětatřicetikilometrový závod. Ten od místní školy odstartuje ve 12 hodin.

,,Pro nejlepší bikery jsou připravené originální poháry a věcné ceny od generálního sponzora společnosti FORCE. Vyhlašovat budeme i celkové vítěze čtyřdílného seriálu MTB král Hostýnek,“ prozradil Ševčák.

Jeho organizační tým nezapomněl ani na pestrý doprovodný program. ,,V cílovém prostoru bude spousta stánků s cyklotématikou. Zajímavé ceny budou i v závodnické tombole. V ní bude hlavní cenou horské kolo 29. K vidění bude také módní přehlídka sportovního oblečení FORCE. Pro děti jsme nachystali dětský koutek se skákacím hradem. Pro ty nejmenší pak cyklo-školku, nebo malování na obličej. Večer všechno od 20.30 hodin na rusavském koupališti zakončí diskotéka DJ Blonda a taneční zábava se skupinou Skarlet. Bohaté občerstvení je všude samozřejmostí. Naším hlavním záměrem ovšem je, aby byla Rusavská padesátka i s doprovodným programem pohodovým závodem.,“ informuje dále Miroslav Ševčák.

Loni se hlavního závodu na Rusavě zúčastnilo 621 vyznavačů horských kol. Na start 35kilometrového podniku se postavilo 177 jezdců.

,,Letos v obou závodech očekáváme účast okolo 700 bikerů. Přihlásili se například i Zdeněk Grygera a Petr Čajánek. Pokud bude příznivé počasí, tak věřím, že na tuto hranici dosáhneme. Prezentace na místě končí až v sobotu v 10 hodin,“ zvou všechny zájemce absolvovat populární závod pořadatelé z Rusavy.

Vítězství v Rusavské padesátce v roce 2017 vybojoval časem 1:41:10 šestatřicetiletý Ital Johnny Catanneo ze stáje Willier-FORCE. V ženách se blýskla dobrým výkonem i časem 2:08:34 Irena Berková ze zlínského týmu Amenity Extrem Sport.

,,A právě Catanneo bude i letos patřit k největším favoritům. Z regionálních reprezentantů určitě o přední příčky zabojují Pavel Skalický s Pavlem Žákem. Oba jsou členové týmu Kolovna KM-BT Morkovice. Mezi ženami myslí na prvenství Martina Novotná z domácího klubu TÜV SÜD Rusava Bike Team a Radka Pospíšilová z kroměřížsko-morkovické formace Kolovna KM-BT. A podle posledních zpráv se na startu objeví alespoň jeden z bratrů Fojtíků z FORCE KCK Cykloteam Zlín,“ představil závěrem největší lídry závodu Miroslav Ševčák.

Autor: Lubomír Hotař