Na začátku závodu povede cyklisty k zastávce u lomu na Rusavě zaváděcí vozidlo.

Trasa povede na Klapinov, Tesák, Chvalčov, Košovy, Troják a Ondřejovsko.

,,Termín závodu jsme změnili kvůli atraktivitě pro bikery. Rusavská padesátka pro ně může být dobrým tréninkem před holešovským Drásalem. Původní srpnový termín nebyl úplně ideální v období dovolených. Navíc se náš závod křížil s dalšími sportovními akcemi,“ vysvětluje hlavní organizátor letošní Rusavské padesátky Patrik Topič.

Vypsáno je celkem 12 kategorií pro muže, ženy, juniory a juniorky. Zazávodit si mohou rovněž tandemy.

Pro nejlepší bikery jsou připravené originální poháry a věcné ceny od generálního sponzora společnosti Decathlon a dalších sponzorů Rusavské padesátky.

,,Jedním z adeptů na prvenství letos znovu patří Jan Uruba z domácího klubu TÜV SÜD Rusava Bike Team. Účast přislíbil také čtyřnásobný vítěz bikemaratonu Drásal Ondřej Fojtík Další favorité se ale můžou přihlásit třeba až na poslední chvíli v den závodu. Zajímavou postavou ve startovním poli bude i bývalý český fotbalový reprezentant Zdeněk Grygera,“ prozradil Patrik Topič.

Fotbalisté Spartaku Hluk (v červeném) doma v rámci 23. kola okresního přeboru porazili Pravčice 1:0.
Okresní přebor: Rymice sesadily lídra, o postup bojují čtyři celky!

Pořadatelé na Rusavě nezapomněli ani na pestrý doprovodný program.

,,V cílovém prostoru budou stánky s cyklo tématikou a také stánky s občerstvením včetně chutného jídla a výborné kávy. Pro děti, které mají v den závodu 1. června svůj svátek, nachystáme skákací hrad. Letošní novinkou je, že na hřišti bude DJ a těsně po příjezdu prvních závodníků do cíle tam bude hrát živá hudba. A večer od 20.30 hodin v areálu koupaliště na Rusavě všechno zakončí taneční zábava se skupinou Kosovci,“ láká na Rusavu Patrik Topič.

Loni se do 50 kilometrového závodu na Rusavě prezentovalo 311 bikerů a bikerek. Na startu se jich objevilo 305, do cíle jich dojelo 292.

,,Letos chceme, aby se závodu zúčastnilo 500 bikerů a bikerek. Velký vliv na počet účastníků ale bude mít počasí.

,,Prezence v areálu rusavského fotbalového hřiště bude probíhat ještě v pátek 31. května mezi 16. a 20. hodinou a v sobotu 1. června od 7.30 do 10 hodin. Startovné je 700 Kč. Pro tandemy 1000 Kč. Bikeři mladší 15 let mají slevu 100 Kč,“ zve všechny zájemce na populární závod v Hostýnských vrších Patrik Topič.

Vítězství ve FORCE Rusavské padesátce v roce 2023 vybojoval Filip Rydval (D2 mont Merida cycling team), který závod vyhrál díky času 1:42:48. Prvenství mezi ženami vybojovala bikerka z Prstné u Petrovic u Karviné Michaela Bojková (Bike 2000, 2:24:06).