Hlavního závodu se v Morkovicích ve všech kategoriích zúčastnilo 92 triatlonistů a triatlonistek.

Žák se blýskl na trati složené z 200 metrů plavání, 19 kilometrů cyklistiky a 5 kilometrů běhu, výsledným časem 59:44. Druhou pozici obsadil Marek Beňa (Zapro Team), který byl v cíli pomalejší o 30 sekund, třetí místo vybojoval Václav Hošek (Aspot Hulín, 1:00:27).

Pavel Žák před tradičním červencovým triatlonovým závodem v Morkovicích téměř netrénoval.

,,Posledních 14 dnů jsem byl nachlazený. Pouze několikrát jsem se byl projet na kole. Plavání a běhu jsem se vůbec nevěnoval,“ prozradil.

Přesto věřil, že v domácím závodu uspěje.

,,Předpokládal jsem, že na těžké trati kola zaútočím na přední příčky,“ nechybělo mu sebevědomí.

To se také potvrdilo.

,,Z vody jsem mezi muži vylézal na šesté příčce a v průběhu 7. kilometru cyklistiky jsem se posunul na první místo. Vítěznou pozici jsem pak udržel až do cíle,“ upozornil na klíčové momenty Žák.

Toho však překvapilo, jak se mu dařilo i v závěrečném běhu.

,,V poslední disciplíně jsem čekal ataky soupeřů a krizi. Nakonec se mi dařilo držet velmi dobré tempo,“ pochvaloval si reprezentant Morkovic.

V současném období si Žák naordinoval menší závodní pauzu.

,,Budu dohánět tréninkové manko. Další závod mě čeká na začátku srpna v Bystřici pod Hostýnem, kde se postavím na start bikemaratonu v Hostýnské padesátce,“ plánuje Pavel Žák.

Z regionálních borců ještě v popředí výsledkové listiny skončil Tadeáš Loučka z Aspotu Hulín (1:01:36) šestý a Zbyněk Vondruška (veloCafé, 1:02:38) byl desátý.

Závod žen vyhrála v čase 1:15:18 Erika Žáková (SKT Brankovice), stříbrnou příčku brala za čas 1:20:07 Markéta Navrátilová (RSFK Triatlon Brno), třetí do cíle doběhla Adéla Galušková (1:24:36).

Letošní ročník závodu v Morkovicích se kvůli rekonstrukci morkovického koupaliště konal na pozměněné trati.

,,Triatlonisté ovšem byli nadšeni z hromadného startu u rybníku Švábka u obce Pornice. Spokojeni byli i s kvalitou vody v rybníku. Cyklistika se pak jela od rybníku Švábka směrem na Pornice, Morkovice, Skavsko, Litenčice směr Lísky k Dvoru Marie u odbočky na obec Kunkovice, kde byla obrátka. Poté se jelo přes Litenčice, Skavsko, k morkovické Sokolovně. Závěrečný běh se běžel po zpevněných polních cestách v okolí Sokolovny v Morkovicích,“ informoval jeden z pořadatelů Pavel Mich.

Letošní ročník Morkovského chlapa byl třetím závodem ze sedmidílného Moravského triatlonového poháru Triseries 2023. Dalšími závody budou 22. července Hulmen v Hulíně, 29. července Holešovman v Holešově, 19. srpna Kralický triatlon a 2. září Olympijský Hulmen v Hulíně.