Dvaapadesátiletý rodák z Etiopie hájící barvy týmu ORT + TRAUMA + RHB Týn nad Vltavou, dosáhl v 42,2 kilometru dlouhém podniku na trati mezi Kroměříží, Kotojedy, Trávnickými zahrádkami, Kvasicemi, Novou Dědinou, Kostelany, Bunčem, Zdounkami, Šelešovicemi, Jarohněvicemi, Vážany s cílem opět v Kroměříži, času 2:53:54.

Stříbrnou pozici vybojoval Ondřej Velička z Bystřice pod Hostýnem (www.ultramaratonec.cz). Ten do cíle doběhl se ztrátou 23 sekund. Bronzovou příčku obsadil Brňan Daniel Orálek (PUMA, 2:58:20).

Nejúspěšnější regionální vytrvalec v letošním Chřibském maratonu Ondřej Velička bral závod jako přípravu na první ročník listopadového holešovského ultra běžeckého závodu Czechia Backyard.

,,Maraton v Chřibech se mi hodil do tréninku jako delší tempový běh. Vzhledem k náročnosti trasy bych byl v cíli spokojený s časem pod 3 hodiny,“ plánoval Velička.

Ten od startu v Kroměříži běžel na předních pozicích.

,,Na začátku se na čele vytvořila trojice, v ní byl Mulugeta Serbessa, Daniel Orálek a Tomáš Navrátil. S nimi jsem držel krok. Bylo to trochu riskantní rozhodnutí, protože se běželo v dost svižném tempu. Já jsem se v úvodních kilometrech ale snažil hlavně schovat před silným větrem. Také mi vyhovovalo, že nemusím sledovat značení trasy. V závěru 5. kilometru Serbessa výrazně zrychlil tempo. Na to dokázal zareagovat jenom Tomáš Navrátil. Orálek se později na vedoucí běžce dotáhl, já jsem běžel na čtvrté příčce sám,“ popsal vývoj v první polovině závodu vytrvalec z Bystřice pod Hostýnem.

Na 20. kilometru ve stoupání na Bunč se Veličkovi podařilo Orálka předběhnout a hned záhy se dostal i před Navrátila.

,,To mě hodně povzbudilo, Orálek se mě ale snažil udržet. Serbessu jsem před sebou neviděl. Při seběhu do Zdounek jsem se od Daniela Orálka odpoutal. Nicméně věděl jsem, že Dan mívá dobrý finiš. Do cíle se však už na pořadí nic nezměnilo. Na závěrečných rovinách se mi ještě podařilo náskok Serbessy na prvním místě výrazně stáhnout. Možná jsem se měl pokusit o atak první příčky, ale nevím, jak by to dopadlo, protože posledních 5 kilometrů bylo hodně náročných,“ prozradil Ondřej Velička.

Ten po závodu relaxoval s přítelkyní v kroměřížském bazénu.

,,V bazénu a v páře jsem si uvolnil nohy. Velmi mi to pomohlo,“ svěřil se ještě Ondřej Velička.

Z maratonců ze Zlínského kraje skončil ještě Jiří Klement (Dressme.cz, 3:04:35) pátý a Tomáš Navrátil z pořádajícího klubu AK Kroměříž bral za čas 3:11:15 šesté místo.

V závodu žen zvítězila Iva Pachtová (TJ Jakl Karviná, 3:46:29), před Andreou Krušinovou (Letovice/Horizont Blansko, 3:55:04),

třetí byla Jana Štusáková (4:00:15). Obhájkyně prvenství z loňského roku Jitka Stehlíková skončila díky času 4:16:06 šestá.

Na start letošního Chřibského maratonu se postavilo 71 mužů a 12 žen. Do cíle doběhlo 68 mužů a 11 žen.

Závod se běžel v nádherném podzimním počasí. Na startu bylo polojasno a teplota se pohybovala kolem 20 stupňů. Na Bunči bylo 18 stupňů.