VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bystřice pod Hostýnem žije už druhým rokem mužskou extraligovou házenou

Bystřice pod Hostýnem - Kdybychom měli rubriku nazvanou „Města, o kterých se mluví“, musela by v ní z těch regionálních figurovat na předním místě Bystřice pod Hostýnem. V souvislosti s házenou.

3.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Ivo Mokruš

Bystřice je dnes městem házené, kde se hraje mužská nejvyšší soutěž – extraliga. Dříve bylo pořadí popularity sportů v Bystřici fotbal – házená. Dnes: házená – fotbal.

V popularitě předstihli po mnoha letech házenkáři místní divizní fotbalisty

K hale se před každým domácím zápasem blíží stovky fanoušků, kteří chtějí vychutnat další z extraligových bojů na domácí půdě. Však pro ně mají stále příchuť exotického koření. Bystřičtí letos hrají teprve druhou sezonu v nejvyšší soutěži.

Česká házená
V roce 1922 se ve městě narodila v SK Hostýn Bystřice p. H. česká házená, ten sport, který měl v místě i v okolí před válkou i po ní velkou popularitu.

Ve dvacátých a třicátých letech pěstovaly tento sport i další bystřické kluby: Sokol (až do roku 1941, kdy byla Sokolu zastavena činnost), DTJ, FDTJ, Orel, Sportovní klub. Podle pamětníků bylo družstvo Orla nejsilnějším a nejlepším bystřickým týmem ve 30. letech. Od roku 1941 do roku 1945 se házená hrála jen v SK Bystřice p. H. (přestoupila do něj celá sokolská házená).

Po roce 1945 se házená opět hrála v TJ Sokol až do roku 1952, od roku 1953 do roku 1965 se hrála v TJ Tatran Bystřice.
V letech 1960 - 65 bylo družstvo mužů TJ Tatran Bystřice p. H. účastníkem I. ligy české házené, a to byla a je i dnes nejvyšší soutěž v české, neboli národní házené. Bystřice tehdy patřila mezi 10 nejlepších týmů v republice. Že to nelze srovnávat? Snad. Ale přece jen. Národní házená, tj. původní česká míčová hra byla v té době ještě hodně rozšířeným sportem, v téměř 300 oddílech bylo registrováno téměř 13 000 hráčů, a tak účast mezi elitou měla vysokou hodnotu.

V roce 1965 bylo vyhověno požadavku Tatranu Bystřice, když jeho družstvo bylo zařazeno do II. ligy mezinárodní házené. Česká házená tím skončila svou činnost.

Největší úspěchy národní házené

1954 - Dorostenci Tatranu obsadili 3. místo ve finále přeboru republiky.
1955 - Dorostenci Tatranu Bystřice obsadili 1. místo ve finále přeboru republiky a stali se mistry Československa.
1956 - Muži Tatranu Bystřice obsadili 2. místo ve II. lize (celostátní soutěž).
1959 - 60: Muži Tatranu Bystřice obsadili 1. místo ve II. lize a postoupili do nejvyšší soutěže.

Mezinárodní házená
V roce 1963 přešel oddíl TJ Tatran Bystřice p. H. na házenou mezinárodní. Bystřičtí muži hrávali krajský přebor a divizi, II. a I. ligu.
Největší úspěchy
1974 - 75
: Muži Tatranu Bystřice obsadili v divizi 1. místo, ale bez nároku na postup, protože divize byly zrušeny.
1977 - 78: Muži Tatranu Bystřice obsadili 1. místo v krajském přeboru 1. třídy.
1992 - 93: Muži TJ Bystřice obsadili 1. místo ve středomoravské divizi.
1993 - 94: Muži TJ Bystřice obsadili 2. místo ve II. lize, skupina Morava - jih se stejným počtem bodů jako TJ Holešov. Jen horší poměr branek je připravil o postup do II. ligy.
2000 – 01: Muži TJ Bystřice – III. liga, 1. místo. Postup do II. ligy.
2004 – 05: Muži TJ Bystřice – II. liga, 1. místo. Postup do I. ligy.
2005 – 06: Muži TJ Bystřice – I. liga, 1. místo. Postup do extraligy.
Družstvo A – extraliga, družstvo B - divize. Dorost starší a mladší - divize. K tomu družstvo mladších žáků a minižáků, takový je stručný přehled bohaté soutěžní činnosti oddílu. Před třemi lety měli v Bystřici jen družstvo mužů a žáků. Nárůst zájmu o házenou je tak obrovský. V Bystřici je 120 aktivních členů.
2006-2007
V sezoně 2006-2007 se poprvé v Bystřici hrála nejvyšší házenkářská soutěž mužů u nás – extraliga. Nováček rozhodně neudělal žádnou hanbu. Vždyť Bystřice skončila celkově na 9. místě.
Extraligová premiéra
Ve čtrnácti jarních zápasech o mistrovské body se v družstvu TJ Bystřice p. H. vystřídalo celkem 17 hráčů. Bystřičkou branku hájili Petr Štolcar, Ivan Navrátil a Martin Bobál.

Za hru v obraně a v útoku byli zodpovědní: Pavel Blaha, Rostislav Dobeš, Karel Houda, Miroslav Juránek, Bohumil Kolář, Radim Kovařík, Martin Kropáč, Zdeněk Kroupa, Vladimír Liška, Jiří Matýsek, Jiří Tiller, Marek Vacula, Petr Zetík a Martin Žůrek.

Trenérskou dvojici opět tvořili Oldřich Zámorský a Pavel Kovařík. Vedoucím týmu byl Radek Bia, masérem družstva byl Rudolf Janoš. Lékařem bystřického celku byl MUDr. Jan Vejrosta, který je současně manažerem a již řadu let i předsedou oddílu házené TJ Bystřice p. H.

Bystřice je městem házené
Velkou oporou bystřických házenkářů byli tradičně diváci, kterých se v hale v některých zápasech sešlo i 600, zatímco návštěvy na hřišti u sokolovny se v posledních sezonách pohybovaly od 150 do 200 diváků, účast 300 příznivců byla již výjimkou.

Počet diváků se tedy značně zvýšil, házená v Bystřici zaujala mnoho desítek dalších lidí, kteří se dříve o házenou nezajímali vůbec, nebo jen okrajově.
Bystřice v sezoně 2006-07 plnila úlohu nováčka nejvyšší soutěže - extraligy. Bystřice až tak velkým nováčkem nebyla. Vždyť v jeho sestavě bylo celkem devět hráčů, kteří již měli zkušenosti z nejvyšších soutěží, ať již šlo extraligu, interligu nebo o soutěže obě.

Byli to Štolcar, Blaha, Dobeš, Kolář, Kovařík, Kroupa, Vacula, Zetík a Žůrek, tj. polovina bystřické sestavy.
Bystřická házená se tedy po více než čtyřiceti letech znovu zařadila mezi házenkářskou elitu u nás.

2007 – 2008
Letos se házenkářům nedaří tak jako v předchozích letech. Na hřištích soupeřů nedokázala Bystřice získat ani jeden bod. Doma porazila jen Hustopeče a se ziskem dvou bodů se krčí na samém dně extraligové tabulky.

Boj o udržení
Situace je těžší, protože loňského nováčka už nikdo nepodcení. Ale všichni, kteří kolem mužstva odevzdávají desítky hodin pravidelné práce, si myslí, že to ve druhé polovině soutěže bude jiné.

Velmi špatný vstup, v závěru mírné zlepšení a nakonec zase nepovedený zápas na palubovce Prešova. Tak by se dal stručně a jednoduše zhodnotit extraligový podzim házenkářů TJ Bystřice pod Hostýnem.

„Vstup jsme měli opravdu špatný. Nebylo to ideální. Bylo to ze dvou důvodů. Jednak se soutěž zkvalitnila a hlavně nás zasáhl odchod gólmana Štolcara asi víc, než jsme očekávali. Mužstvo ztratilo sebevědomí,“ přiznal předseda bystřického klubu Jan Vejrosta.

V úvodní části nejvyšší domácí soutěže předvedli bystřičtí házenkáři sérii zápasů bez bodového zisku. Jediné dva body vybojovali v domácím duelu s Hustopečemi.

Bystřičtí v několika zápasech sahali po bodech, ale dobře rozehrané partie ztráceli ve druhém poločase. Hráčům docházely síly a soupeř dokázal průběh utkání otočit ve svůj prospěch.

Házenkáři Bystřice tak jsou po podzimu na poslední třinácté příčce o bod za Hustopečemi.
„To umístění odpovídá našim výkonům,“ prohlásil Vejrosta. „Body, které jsme promrhali, nám prostě chybí.

Postihla nás také zranění některých klíčových hráčů. Někteří z nich dlouho hledali formu, a někteří ji nenašli do konce podzimní části,“ podotkl Vejrosta.
Nové posily však v Bystřici nehledají. „Vrátí se brankář Štolcar a doufám, že se mužstvo stmelí. Musíme prostě přidat,“ řekl předseda klubu.

3.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 26 000 Kč

Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami Vychovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Střílky, - Popis práce: Vychovatel vykonává přímou pedagogickou činnost nebo práce související ve výchovném procesu s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami ve školském zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy , - Stupeň vzdělání: SŠ/VOŠ/VŠ, obor vzdělání - pedagogika, sociální nebo speciální pedagogika, praxe výhodou, - Jiná kvalifikace: kvalifikace vychovatele dle z. č. 563/2004 § 16/2 o pedagogických pracovnících, - Další požadované dovednosti: řidičský průkaz skupiny B, znalost práce na PC - Word, excel, powerpoint, nárok na psychickou odolnost vzhledem k práci s dětmi (věk 15-18 let) s uloženou ochrannou nebo nařízenou ústavní výchovou, - Hrubá měsíční mzda od 26.000,-Kč na základě odpracovaných let, k platu je dále přiznán zvláštní příplatek a po zapracování osobní ohodnocení, bonus - příspěvek z FKSP na stravu a rekreaci, doba určitá (možnost prodloužení na neurčitou), rozvržení pracovní doby dle harmonogramu vychovatele - 13.00 -21:00 hod. (krátký, dlouhý týden), , - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem a souhlasem se zpracováním osobních údajů posílejte na e-mail: malat@vumstrilky.cz. Pracoviště: Výchovný ústav, středisko výchovné péče help, střední škola a školní jídelna, střílky, zámecká 107, Zámecká, č.p. 107, 768 04 Střílky. Informace: Vlastimil Malát, +420 602 796 923.

Management - Management Vedoucí 16 400 Kč

Řídící pracovníci v maloobchodě Zástupce vedoucí/ho na prodejně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Záříčí, - náplň práce: objednávky, přejímka zboží, skladování a oceňování zboží, - požadujeme: vyučení v oboru podmínkou, praxe vítána, základní znalosti na PC, potravinářský průkaz, - pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, prodejní doba Po-Pá 7:00-12:00 hod. 13:30-16:00, So 7:00-11:00 hod., nástup možný dle dohody, - zájemci se mohou hlásit osobně na pracovišti nebo telefonicky na čísle 775 773 011 a nebo zasílat životopisy na e-mail tvrdonova@coophb.cz. Pracoviště: Coop družstvo hb - zářičí, 768 11 Chropyně. Informace: Jitka Tvrdoňová, +420 775 773 011.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montéři kovových konstrukcí Přípravář v zámečnickém provozu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Kroměříž, - výroba ocelových konstrukcí, příprava materiálu pro výrobu, stříhání, řezání a ohýbání železného materiálu, - ZŠ vzdělání, praxe v oboru a svářečský průkaz výhodou, - možnost práce i na dohodu o provedení práce, nástup možný dohodou, - kontakt osobně na pracovišti nebo telefonicky Po-Pá (6:00 - 16:00 hod.). Pracoviště: Forcont product s.r.o., Kotojedská, č.p. 2588, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Josef Damborský, +420 778 545 310.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 13 500 Kč

Výrobci a opraváři obuvi Začišťování obuvi a výsek dílců. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Koryčany , - ZŠ vzdělání, není nutná profesní znalost - možnost zapracování, manuální zručnost, svědomitost, pracovitost, ochota učit se novým věcem, - písemné žádosti se strukturovaným životopisem zasílejte na e-mail: manufacturing@ahinsashoes.com. Pracoviště: Walk free s.r.o.- pracoviště koryčany, Masarykova, č.p. 260, 768 05 Koryčany. Informace: Štefan Michalko, +421 907 889 889,+420 736 124 000.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oprava cesty. Ilustrační foto

Chystá se oprava silnice z Chvalčova do Rajnochovic

Videosouhrn 19. března 2018

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Nepropásněte! Tablo dětí z MŠ Páleníčkova v Kroměřížském deníku

Ve středu 21. března vychází další díl unikátního seriálu Deníku, v němž se představují děti z regionu: tentokrát u nás najdete tablo Mateřské školy Páleníčkova v Kroměříži - nezapomeňte si proto ve středu koupit Kroměřížský deník!

Kvůli Hodině země vypne radnice v Bystřici osvětlení zámku

K celosvětové akci na ochranu životního prostředí nazvané Hodina Země 2018 se letos připojí radnice v Bystřici pod Hostýnem.

Týrané psy zabavil ženě soud, skončili v kroměřížském útulku

Neobvyklý případ řešilo na sklonku minulého roku hned několik státních institucí v Kroměříži: výsledkem totiž bylo odebrání hned šestice mladých psů ženě, která se o zvířata nedokázala řádně starat.

Hasičský ples v Soběsukách se opět velmi vydařil

Už po sedmé se v Soběsukách konal Hasičsko Josefský ples. Nejen na bohatou tombolu přilákal v sobotu do místního sálu více než sto lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT