„Moje první kolo se jmenovalo Pionýr a bylo to asi v roce 1960, cyklistice se tedy věnuji asi pětapadesát let," zavzpomínal jeden ze zakladatelů tradičního závodu Jaromír Ondrušák.

Oba se aktivně účastnili jak tuzemských tak i zahraničních závodů.

„První motivací bylo dokázat, že i v Holešově umíme uspořádat velký maraton na horských kolech, takový, jakých jsme se zúčastňovali v Rakousku a Švýcarsku. Postupně se z něj stala jedna z nejvýznamnějších cyklistických akci v republice, kde mají možnost startovat cyklisté všech výkonnostních kategorií. Velmi se také rozšířil doprovodný program, věnujeme se dětským závodům nebo animačním programům pro děti," připomněl Jaromír Ondrušák.

Největší zlom pro ně byl v roce 2003, kdy bylo závodu přiděleno mistrovství České republiky. „To přitáhlo hodně lidí a potom už počty rostly postupně až na loňských bezmála dva tisíce účastníků," pochvaluje si.

Po více než dvaceti letech předal v loňském roce Jaromír Ondrušák kvůli zdravotním problémům ředitelování Ondřeji Fojtíkovi.

„Je to asi nejznámější jezdec Drásala, který ho vyhrál už čtyřikrát. Stále ještě aktivně závodí, v blízké době ho čeká například závod marockou pouští Titan Desert. Ten také vloni přišel s extrémní výzvou Obr Drásal na 175 kilometrů. Tato trasa měla mezi závodníky obrovský úspěch," pochválil Jaromír Ondrušák.

Obr Drásal byl novou výzvou i pro profesionální závodníky, kterou podle ředitele letos určitě přijme ještě více bikerů. „Start v pět hodin ráno, 175 kilometrů v nádherných hostýnských vrších a cíl v holešovském zámku je nezapomenutelným zážitkem, i pro nás pořadatele," přiblížil nový ředitel Ondřej Fojtík.

Pro letošní rok pak organizátoři kromě Obr Drásala připravují také novou kategorii na této trase a to závod dvojic.

„Pracujeme také na rozšíření programu pro děti a doprovod závodníků. Vylepšujeme servis a služby pro závodníky na trase," řekl ředitel závodu.

Program bude opravdu bohatý, chybět nebudou dětské závody, fitness jízda nebo skákací hrady. Tratě mají od 175 metrů do 175 kilometrů, chystají i školu zručnosti Pepy Dresslera, Lego dětský koutek, večerní program a celý den bude opět zakončen ohňostrojem.

Počet závodníků bude podle ředitele určitě narůstat.

„Máme výhodu v perfektním zázemí parku holešovského zámku a v krásne a pestré trati v hostýnských vrších, a ty jsou právě důvodem, proč sem řada cyklistů jezdí nejen kvůli závodu.

Jsme s nimi v kontaktu a věříme, že jich na startu letošního závodu bude stát několik," míní Ondřej Fojtík.

Na Drásalovi už ostatně startovala celá řada světově známých cyklistů.

„Byli tady například vítězové etapových závodů Crocodile Trophy, Iron Bike, Titan Desert, Cape Epic, mistři republiky a účastníci olympijských her. Účast už přislíbil letos i minulý vítěz Obr Drásala Jan Jobánek i vítěz Dlouhého Drásala Pavel Boudný, který je několikanásobný mistr republiky v maratonu a cross country," vyzdvihl ředitel závodu.

Výjimečnost Drásala vidí organizátoři v zázemí krásného parku holešovského zámku, jedinečné trase přes Hostýnské vrchy s technickými úseky i krásnými pohledy.

„Drásal má obrovskou tradici a zázemí. Za jeho uspořádáním stojí podpora a práce mnoha lidí, kteří ho mají za svoji srdeční záležitost. Chceme v blízké době opět pořádat mistrovství republiky a závod posunout na mezinárodní úroveň. Máme k tomu ideální předpoklady," zdůraznil Ondřej Fojtík.

Více informací o bikemaratonu Drásal se dozvíte na www.drasal.cz