O letošním pořádání této významné mezinárodní sportovní akce se dlouhodobě debatovalo, nakonec i vzhledem k postupným uvolňujícím se opatřením závod dostal zelenou. Jak však prozradil ředitel Ondřej Fojtík, nebylo to vždy jednoduché.

„Koronavirus nám pochopitelně bral hodně energie. Naše myšlenky byly hodně o tom, v jaké formě závody uspořádáme, místo toho, abychom se koncentrovali na jejich tradiční podobu,“ uvedl Fojtík s tím, že současné přípravy probíhají podle představ.

Nezbytnou složkou na pořádání celé akce jsou také dobrovolníci. „Je to podobné jako loni, vypomáhá jich přibližně tři sta,“ ocenil jejich nezbytnost.

Stejně jako v předchozích ročnících se pojede Force Obr (172 km), trasy A (117 km) a B (58 km), naopak se z bezpečnostních opatření neuskuteční trasa C. Omezení se předpokládá také u tradičních občerstvovacích míst pro diváky. „Bude zde více hygienických opatření, jinak se vše bude řídit pravidly pro civilní život,“ vyjádřil se ředitel závodu k ožehavým tématům.

Letošní závod slibuje vskutku zajímavou podívanou. Na nejnáročnější trase se představí Jan Jobánek, který loni dosáhl na pátý triumf. K vidění by rovněž měl být obhájce z „A“ Tomáš Višňovský, stříbrný medailista z loňského Obra Michal Bubílek nebo Kristián Hynek, který v uplynulém roce skončil druhý na mistrovství světa v maratonu.

Pokud vše vyjde podle ideálního scénáře, tak na startu sedmadvacátého ročníku se postaví také úspěšný cyklista Jaroslav Kulhavý, který se v letech 2011 a 2012 stal českým Sportovcem roku.

Úvodní sobotní trasa Force Obr se rozjede v 5:30, účastníci na druhé nejtěžší trase A vyjedou v 7:45 a na trase B o půl jedenácté. První dojezdy do cíle se předpokládají nejdříve po pravém poledni.

Radek Štohl