„Městskou super RZ jsme do programu zařadili potřetí,“ uvedl mluvčí Barum rally Roman Ordelt. „Pro diváky je to velice atraktivní záležitost. Podle našich odhadů se jen v pátek na zlínskou rychlostní zkoušku přijde podívat na pětadvacet tisíc lidí,“ myslí si mluvčí. Nejzajímavější lokalitou podle něj bude autobusové nádraží a svitovský areál.

Na bezpečnost diváků i jezdců budou také letos dohlížet stovky policistů

„Barumku každým rokem navštíví kolem dvou set tisíc příznivců motorismu,“ upřesnil ředitel Barum rally Miloslav Regner.
Letos však nejspíš akce přiláká lidí ještě mnohem víc. Barumka je totiž poprvé součástí prestižního světového závodu Intercontinental Rally Challenge (IRC).

To ve srovnání s minulými ročníky zdvojnásobilo i rozpočet závodů. Přesnou sumu však mluvčí Ordelt prozradit nechtěl. „Řeknu to tak. Chorvatská rally má rozpočet asi třicet milionů korun. Barumka se letos tomuto číslu blíží,“ sdělil.

Vstupné na dnešní dopolední přejímku vozidel u Velkého kina i na večerní městskou RZ je volné. Za ostatní RZ však návštěvníci zaplatí.
„Máme dva druhy vstupenek. Pro ty, kteří se půjdou podívat na pár RZ, jsou určeny jednorázové vstupenky za padesát korun. Pro ostatní bude výhodnější zakoupit si visačky pro volný vstup za sto sedmdesát korun. Ty platí na všechny akce po dobu všech čtyř dní,“ vysvětlil Ordelt.
Hladký průběh akce bude zajišťovat úctyhodný počet celkem dvou tisíc lidí.

„Diváky v propagačních materiálech i na tabulích podél trati upozorňujeme na vše, čeho se mají vyvarovat,“ slibuje mluvčí letošního ročníku rally.
Místo, odkud chtějí lidé vozy sledovat, by podle něj měli zaujmout co nejdříve, ne na poslední chvíli přebíhat, natož přes trať. „Nutné je, aby dbali i dalších pokynů pořadatelů,“ upozornil Ordelt.

Na bezpečnost jezdců a návštěvníků budou dohlížet stovky policistů. Akce totiž pravděpodobně kromě fanoušků motorismu přiláká i zloděje.
„Doporučujeme všem, aby si hlídali věci a nenechávali v zaparkovaných vozech nic cenného,“ řekla zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková s tím, že pomáhat bude i policejní vrtulník.

„Budeme z něho koordinovat dopravu a vyhledávat volná parkovací místa,“ vyjmenovala. Hlídky o víkendu posílí i zlínští strážníci.
Letošní Barum rally pojede 120 posádek ze 13 zemí. K vidění budou vozy 15 značek. Prvenství se pokusí obhájit trojnásobný vítěz Roman Kresta.

VÍCE ČTĚTE V KROMĚŘÍŽSKÉM DENÍKU DNES 24. SRPNA