Zlínští pořadatelé evidují 119 přihlášených posádek ze dvacítky zemí. Na startu nebude chybět ani vítěz minulého ročníku Belgičan Freddy Loix. Ten by jistě rád tento úspěch zopakoval. Adeptů na vítězství však bude letos celá řada.

Ve Zlíně se objeví 25 speciálů S2000, což je neoficiální světový rekord. Velkým lákadlem bude především účast továrního týmu Škoda Motorsport s jezdci Janem Kopeckým a Juho Hänninenem. Oba budou pilotovat vůz Škoda Fabia S2000. Stejný vůz osedlá fanoušky velmi oblíbený Pavel Valoušek jun., a také ruský mladíček, pravidelný účastník mistrovství světa, Jevgenij Novikov.

Chuť si po loňském neúspěchu na své domácí soutěži přijede spravit momentální lídr českého šampionátu v rally Roman Kresta. Barumka je také jedním z vybraných závodů IRC pro uskutečnění projektu BF Goodrich Drivers Team. O jezdci, který díky tomuto projektu dostane speciálně pro Barum rally možnost usednutí do speciálu Peugeot 207 S2000, rozhodovali čeští motorističtí novináři již podruhé.

Vítězem hlasování se stal Martin Prokop, juniorský mistr světa v rally pro rok 2009. I on bude jedním z adeptů na příčku nejvyšší.

Regionální želízka

Také kroměřížský region bude mít na Barum rally své zástupce. Do jednoho z hejna speciálů S2000 usedne bratrská posádka bratří Odložilíků. Jejich bleděmodrý Peugeot začíná získávat na spolehlivosti, a proto můžeme doufat, že se s nimi setkáme v neděli na cílové rampě. Start na barumce si nemůže nechat ujít ani Petr Zedník s Milanem Pražákem jedoucí s „exotickým“ Fordem Fiestou S1600. Čtyřlístek posádek soudobých vozů doplní ještě Jiří Hanák s Petrem Novákem (Mitsubishi Lancer EVO IX) a holešovský Marcel Svačina (Škoda Felicia Kit Car).

Na barumce i historici

V minulém roce zlínští pořadatelé v praxi vyzkoušeli první ročník projektu „Star rally“. Jde o volný, neměřený závod historických automobilů. I zde budeme mít své zástupce. Za volanty krásných Škodovek 130 RS ze zlínské stáje AV Engineering se představí Michal Sum junior a Marek Sum. Jedná se o syny kroměřížského radního a úspěšného závodníka Michala Suma.

„Erzety“ i na kroměřízsku

Osvědčené rychlostní zkoušky „Kudlovice“ a „Halenkovice“ jsou zařazeny do programu rally i v tomto roce. Zatímco u Kudlovické „erzety“ se oproti loňsku změnil pouze směr jízdy (letos se startuje u rekreačního areálu Kamínka v Roštíně), Halenkovická rychlostní zkouška je oproti loňsku zkrácena. Zcela vypuštěna byla závěrečná pasáž vedoucí přes Milovice a Cvrčovice, nový cíl bude u Ranče v Kostelanech. Pořadatelé očekávají rekordní diváckou účast a apelují na všechny, kteří se k trati Barum rally chystají, aby zcela uposlechli pokynů pořadatelů. Po mnoha tragických událostech v motoristickém sportu v posledním období si nyní můžeme přát, aby legendární barumka proběhla bez větších komplikací.