Vymření neandrtálců je pro vědce dosud záhadou. Podle teorie z roku 2010 mohly za jejich vyhynutí virové infekce, které dnes lidé považují za běžné. Po zhruba čtrnácti letech výzkumu se tato možnost zdá být pravděpodobnější. Výzkumný tým z Brazílie totiž v padesát tisíc let starých kostech neandrtálských mužů z jeskyně Čagyrskaja v pohoří Altaj objevil starobylé genetické stopy tří virů. Jedná se tak o vůbec nejstarší nalezené viry napadající moderní lidi a jejich blízké příbuzné neandrtálce, jelikož donedávna poslední záznamy hovořily o viru starém 31 tisíc let.

Experti ve studii zveřejněné na serveru bioRxiv uvedli, že mezi neandertálským genomem našli části DNA podobající se adenoviru, který způsobuje například nachlazení, dále pak herpesviru, jenž může za vznik oparů, a nakonec papilomaviru přenášejícího se při pohlavním styku. Rovněž zjistili, že virové stopy odpovídaly stáří kostí, takže se nejednalo o pozdější kontaminanty.

Podívejte se, jak vypadaly neandrtálkyně:

Tyto druhy virů mohou u moderních lidí způsobovat přetrvávající, dokonce až celoživotní infekce, jelikož zůstávají roky skryté v lidském těle, než se znovu objeví. Podle vědců je tedy možné, že to bylo podobně i u neandrtálců. Jenže zatímco imunitní systém moderního člověka si s nimi dokáže poradit, u pravěkého příbuzného tomu tak nemuselo být.

„Získali jsme také stopy bakterií a plísní, které mohly jedince nakazit,“ sdělil pro web Gizmodo molekulární biolog Marcelo Briones z Federální univerzity v Sao Paulu.

Co způsobilo vymření neandrtálců je záhadou:

| Video: Youtube

Autoři studie pro New Scientist dodali, že momentálně je složité zjistit, jak závažné následky nemoci měly. Zjištění však podle nich poskytla fyzické důkazy podporující teorii, že viry mohly hrát roli při vymírání neandrtálců před více než čtyřiceti tisíci lety.

Potřeba se dozvědět víc

Jiní odborníci ale podle magazínu Smithsonian nepovažují studii za potvrzení, že viry byly důvodem záhuby. Pouze poskytují důkaz, že i tento druh člověka mohly infikovat lidské nemoci.

Lidé a neandrtálci vedle sebe žili dlouho:

Briones pro New Scientist doplnil, že výsledky jsou zatím předběžné a studii je nutné ještě podrobit recenzi.

Paleogenetička Sally Wasefová z Queenslandské technologické univerzity v Austrálii, která se nepodílela na studii, pro New Scientist uvedla, že vědci se stále musí dozvědět víc o chorobách, které mohly postihnout předky moderních lidí a jejich vyhynulé příbuzné.

Viry, které byly s lidstvem po miliony let:

| Video: Youtube

„Současné nástroje používané k ověření pravosti výsledků starověké lidské DNA se nemusí uplatnit u virů,“ upozornila Wasefová.

Další teorie zániku neandrtálců

Kromě nemocí existují i jiné teorie vysvětlující vymření neandrtálců. Server Science Alert uvedl, že se například nemuseli přizpůsobit náhlé změně prostředí. Dalším důvodem mohl být i konkurenční boj s moderními lidmi o potravu a jiné zdroje.

Neandrtálci a lidé spolu měli válčit desítky tisíc let:

Část vědecké obce však s těmito hypotézami nesouhlasí, jelikož neandrtálci podle zjištěná byli také velmi zdatní lovci i společenské bytosti.

Paleoantropologové se proto též domnívají, že malá populace neandrtálců se prostě vyčerpala.