„Operační středisko krajských hasičů bylo požádáno zdravotnickou záchrannou službou Zlín o pomoc při záchraně ženy, která se zranila na běžkách v Hostýnských vrších,“ popsal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Zdravotníci podle něj nedokázali lokalizovat ženu, která skončila se zraněnou nohou v těžkém terénu zasněžených kopců. Hasiči okamžitě do akce zapojili moderní technologii TCTV 112, která dokáže určit polohu volajících.

„K dalšímu zúžení místa požádali hasiči o lokalizaci mobilního telefonu i příslušného mobilního operátora,“ doplnil mluvčí.

Se zraněnou ženou byla v místě úrazu také její kamarádka a bratr kamarádky. Oba zůstali u běžkařky s dalším mobilním telefonem, aby případně pomohli při navádění záchranářů.

„Záchranáři se tak dověděli, že úrazu předcházel výlet na běžkách z Tesáku, když společně sjížděli prudké klesání, až opustili vyznačenou běžkařskou trasu. V těžkém terénu měli následně nehodu, která jim nedovolovala pokračovat,“ vysvětlil Mitáček.

Než přišlo další upřesnění místa od operátora, vyslal operační důstojník hasičů do akce především dobrovolné záchranáře z Rescue Team Hostýnské vrchy, kteří drží celoročně pohotovost na svém stanovišti u Tesáku.

„Vyjela také jednotka profesionálních hasičů ze Vsetína s velitelským vozem s rozšířenou výbavou značky Jeep a později byla povolána také jednotka dobrovolných hasičů z Hošťálkové. Svou pomoc poskytl také starosta obce Kateřinice,“ dodal mluvčí.

Dobrovolní záchranáři okamžitě vyrazili do terénu na sněžném skútru. „Spojení s hasiči bylo udržováno přes nové radiové spojení, které bylo zprovozněno teprve v pátek a má vykrývat místa radiového stínu v členitém terénu. Místo zásahu a pátrání se zúžilo mezi obec Kateřinice a Podolí,“ upřesnil Mitáček.

Postupné stmívání podle něj značně znesnadňovalo pátrání, a proto se operační důstojník rozhodl využít navádění záchranářů pomocí sirény. Hasiči se dostali až do prohledávané oblasti a postupně spouštěli sirény na svých vozech.

„Mezitím probíhalo on-line spojení mobilním telefonem k zachraňovaným, kteří postupně záchranářům hlásili směr slyšitelných sirén. Také tento způsob nakonec vedl k úspěchu,“ podotkl mluvčí.

Asi hodinu po nahlášení úrazu se Rescue Teamu konečně podařilo zraněnou ženu najít v komplikovaném terénu s těžkou průchodností u lokality Čečetkov.

„Záchranáři z Tesáku okamžitě poskytli první pomoc. Žena byla fixována a naložena na svozové sáně za skútr,“ doplnil Mitáček.

Zraněnou záchranáři odvezli do Kateřinic, kde už čekal připravený tým zdravotnické záchranné služby. Lékař si pacientku převzal do péče. „Po základním vyšetření a aplikaci analgetik byla podchlazená pacientka s podezřením na zlomeninu kyčle převezena na chirurgické oddělení vsetínské nemocnice,“ upřesnila mluvčí krajské záchranky Hana Polešáková.

Zbylé dva běžkaře svezli do Kateřinic dobrovolní hasiči a na svou základnu na Tesáku se vrátil také Rescue Team.

„Úspěšnosti akce velice pomohla naše znalost terénu a samozřejmě také mobilní technika. Fakt, že u sebe běžkaři měli mobilní telefony, všechno hodně usnadnil,“ zhodnotil náčelník Rescue teamu Hostýnské vrchy Vladimír Lang.

Právě telefon by podle něj neměl chybět žádnému výletníkovi, který se do hor vydá. „Mobil by si měli lidé brát vždycky. Přivolají si pomoc a lokalizace je pak navíc zjednodušená,“ připomněl Lang s tím, že zásahy menších i větších rozměrů jsou pro Rescue Team časté nejen v zimě.

Záchranářská jednotka je složena z dobrovolníků, všichni členové však absolvují specializovaný výcvik. Za opakované úspěšné záchrany osob si vysloužili v posledních letech několik nominací na cenu Salvator.