„Operační důstojník přijal po půl dvanácté žádost o pomoc při záchraně zraněné ženy v terénu u Tesáku . Na místo byla vyslána skupina dobrovolných záchranářů z Rescue teamu Hostýnské vrchy, která v této lokalitě nahrazuje Horskou službu,“ popsal mluvčí HZS Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Cyklistka středního věku podle něj spadla při jízdě na kole po hlavní hřebenové trase Hostýnských vrchů a zlomila si nohu v bérci. „Před příjezdem záchranářů jí na místě pomáhali další cyklisté, mezi nimiž byl i lékař,“ potvrdil mluvčí hasičů.

Dodal, že záchranáři z vyslaného týmu mají v této lokalitě bohaté zkušenosti a podobných záchran mají na svém kontě už řadu.

„Po vyhodnocení situace bylo k zásahu využito terénní čtyřkolové techniky se svozovými sáněmi na kolech. Nezbytnou první pomoc poskytl přítomný lékař, dobrovolníci podpořili jeho ošetření vakuovou dlahou a provedli transport zraněné ženy k sanitnímu vozu zdravotní záchranné služby,“ poznamenal Mitáček.

Upozornil také, že od převzetí zprávy na tísňové lince k předání pacientky do vozu zdravotníků uběhla pouze jediná hodina. „Při celé akci velmi dobře spolupracovaly všechny složky integrovaného záchrtanného systému, s jejichž pomocí byla poskytnuta potřebná péče v co nejkratším čase. Znovu se v praxi osvědčila technika, která urychluje domluvu mezi profesionálními a dobrovolnými záchranáři,“ uzavřel mluvčí.