Na Kroměřížsku jsou to alespoň podle statistik nehodovosti jednoznačně ženy. Muži totiž způsobili více než tři čtvrtiny všech letošních nehod.

„Ženy jsou určitě lepší řidičky,“ stojí si pevně za svým třeba Markéta Kozárková z Bílan. Doplnila, že ženy jsou podle ní mnohem pozornější, dávají větší pozor a dodržují předpisy. „Také vozí děti a proto neriskují a jezdí pomaleji,“ vyzdvihla Kozárková.

V tom však vidí naopak zápory Miroslav Mazánek z Kroměříže. „Ženy jsou někdy tak pomalé, až brzdí provoz. Často si například všímám, že mívají problém vjet na kruhový objezd,“ tvrdí Mazánek. Na druhou stranu však uznává, že muži jsou za volantem agresivnější.

Dopravní policisté mají podle kroměřížské policejní mluvčí Simony Kyšnerové jasno, alespoň co se týče statistik.

„Letos se v regionu staly asi tři stovky nehod a pětaosmdesát procent z nich zavinili muži,“ shrnula mluvčí.

Ačkoli ale ženy vycházejí ze statistik jako výborné řidičky, není tomu tak rozhodně vždy. Svědčí o tom například událost, která se stala letos v srpnu v Holešově.

„Dvaačtyřicetiletá řidička vozidla Peugeot 206 při řízení pod vlivem alkoholu usnula a vjela do křižovatky, kde nedala přednost pětadvacetileté ženě Octavie, která jela po hlavní silnici,“ popsala Kyšnerová.

Nehoda se podle ní obešla bez zranění, hlavní aktérka však nadýchala 3,52 promile alkoholu. Neměla u sebe navíc ani řidičský průkaz, škodu tehdy policie odhadla na sto třicet tisíc korun.

V hodnocení mužů a žen se navíc musí také zohlednit fakt, že řidiček je například v Kroměříži o něco méně než řidičů.

„Podle záznamů naší evidence je v Kroměříži pětadvacet tisíc řidičů a asi osmnáct tisíc řidiček,“ konstatoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Podobně jsou na tom i v Holešově. „Necelých čtyřicet procent řidičských průkazů vlastní ženy,“ potvrdil vedoucí tamního odboru dopravně správních agend Radek Doležel.

Muži řídí lépe než ženy. I podle mě

Ženy podle statistik policie méně bourají. To však ještě neznamená, že jsou lepšími řidičkami.

Když totiž vidím řídit svého muže, je mi jasné, že takové symbiózy se svým autem nikdy dosáhnout nemůžu. Auto je pro mého muže vášeň a vztah k jeho vozu se občas dost podobá milenecké lásce.

Sleduje všechny pořady o autech, všechny webové stránky věnované řidičům, nechává si domů posílat katalogy aut a sní o nových modelech.

Já mám své auto taky velmi ráda, ale ten pravý vztah k vozům mají podle mě jen muži.