„Jednotky profesionálních hasičů ze stanice Kroměříž a dobrovolných hasičů z obcí Roštín a Salaš vyslal operační důstojník na pomoc dvojici turistů, která zabloudila v zalesněném terénu mezi lokalitou Bunč a rozhlednou Brdo, v 17.49 hodin. Jak turisté sami telefonicky informovali operátora tísňové linky hasičů, na rozhlednu Brdo se vydali z Bunče a při návratu sešli z cesty a nebyli se schopni v terénu zorientovat," vylíčil nezvyklou situaci mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

K přesné lokalizaci zbloudilé dvojice nepomohlo podle něj hasičům ani zaměření signálu mobilního telefonu. „Po příjezdu na Bunč kontaktoval velitel zásahu oznamovatele se snahou zjistit nějaké bližší informace o jejich poloze nebo blízkosti nějakého orientačního bodu. S oznamovatelem komunikovali i dobrovolní hasiči z Roštína, kteří se k rozhledně Brdo blížili z dalšího směru, určit přesnou polohu páru se ale nepodařilo," poznamenal mluvčí.

Velitel profesionálních hasičů proto rozhodl, že se jednotka přesune na blízké vyvýšené místo a osvětlí svou pozici pomocí teleskopického osvětlovacího stožáru zásahového vozu. „Po osvětlení místa kontaktoval turisty s dotazem, zda se jim podařilo světlo zaregistrovat a lokalizovat polohu hasičů. Spolu s kladnou odpovědí obdržel také informaci, že oba turisté vidí světla vozidla, které se blíží jejich směrem," dodal Libor Netopil.

A za několik okamžiků už se skutečně potvrdilo, že páru zastavil zaměstnanec lesní správy, který lokalitou projížděl a ten oba nezraněné turisty dopravil k čekající jednotce kroměřížských profesionálů. „Použití osvětlovacího stožáru jako majáku ukázalo, že si hasiči umí poradit v každé situaci," usmál se na závěr jejich krajský mluvčí.