„Od začátku roku evidujeme tři nehody velkých motorek a dvou mopedů. V celém minulém roce přitom bylo takových případů na Kroměřížsku šest, konkrétně tři u velkých a tři u malých motocyklů," upřesnila pro Deník kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Situace, kdy je jedním z účastníků nehody také řidič motocyklu, jsou přitom obvykle vážné a nezřídka mohou končit přímo smrtí.

Právě taková nehoda se stala v říjnu před dvěma lety mezi Hulínem a Záhlinicemi. Třiapadesátiletý motorkář se tehdy snažil předjet traktor. „Ke srážce došlo, když traktor začal odbočovat. Motorkář byl odhozen do příkopu a na následky zranění zemřel," popsala případ kroměřížská policejní mluvčí.

Za jeden z nejrizikovějších měsíců je podle odborníků i samotných motorkářů v tomto směru považován právě nadcházející červen.

Teplé počasí totiž láká k rychlé jízdě často až za hranicemi možností jezdce i stroje. Sezona je přitom teprve na začátku a motorkáři mnohdy ještě nejsou po zimních měsících vyježdění.

Zatím poslední nehoda, při níž byl řidič motocyklu i přímo viníkem, se stala předminulou sobotu na Koryčansku. Mladý motorkář tam podle policie nezvládl řízení, nepřizpůsobil rychlost jízdy a přejel do protisměru, kde se čelně srazil s protijedoucím autem. Motocyklista i žena z protijedoucího auta utrpěli těžká zranění.

Viníkem nehody ale nemusí být vždy jen motorkář, přestože se právě na jejich hlavy snáší kritika asi nejčastěji. Přesvědčil se o tom na vlastní kůži i místopředseda motorkářského klubu Czechbikers Svatopluk Sukop.

„Letos jsme v našem klubu ještě žádnou nehodu neměli a na nějakou větší si ani nevzpomínám. Členové našeho klubu jsou rozumní a mají už hodně zažitého, takže jsou opatrní," je přesvědčen Sukop.

Rychlé stroje bývají často lákadlem pro lidi toužící po adrenalinu a pro některé mladíky navíc šancí, jak se předvést. S tím souhlasí i další motorkář Jan Palička z Otrokovic.

„S nehodou, kdy se vyboural některý z mých kolegů, jsem se už setkal a opravdu to není nic příjemného. Mně samotnému se nikdy nic nepřihodilo. Jízdu si vychutnávám a kochám se přírodou, nejsem jedním z těch, co potřebují předvést, co jejich stroj dokáže. Mladí kluci mají často silné motorky a nezvládají je," uzavřel motorkář.

SOŇA LIČKOVÁ