„Při tragických dopravních nehodách umírali i velmi mladí lidé, v jednom případě šlo o malé dítě. A přitom kolikrát stačilo jen málo – nepřeceňovat své síly, přizpůsobit rychlost jízdy povětrnostním podmínkám, stavu a povaze komunikace, připoutat se a být vidět,“ uvedla policejní mluvčí Barbora Balášová.

Těžké zranění podle policie loni utrpělo 13 osob, předloni jich bylo dvacet. V roce 2022 bylo 213 lehce zraněných, v roce 2021 pak 211.

Čtyři nehody zavinili chodci

Mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu patří chodci a cyklisté.

„Důležité proto je, aby cyklisté i chodci byli mimo jiné v provozu řádně vidět. Chodci jsou povinni mít na sobě za snížené viditelnosti mimo obec prvky z retroreflexního materiálu,“ sdělila mluvčí.

Policisté apelují na všechny účastníky silničního provozu, aby toto dodržovali a co víc, aby nosili reflexní prvky i v obcích a to zejména tam, kde je osvětlení nedostačující.

„Loni jsme řešili 43 nehod zaviněných řidičem nemotorového vozidla a čtyři nehody, které zavinili samotní chodci,“ podotkla mluvčí.

Dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu bylo loni 42, předloni 54.

„Loni jsme také vyšetřovali sedm nehod, které způsobili řidiči pod vlivem drog. Stejně tomu bylo i předloni,“ řekla mluvčí.

V obcích se loni událo 388 nehod, předloni 368.

„Nejčastěji k nehodám docházelo v pondělí a v pátek, nejméně pak v neděli. Nejčastější příčinou dopravních nehod byl nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, nedání přednosti nebo nesprávné předjíždění,“ uvedla Barbora Balášová.

Přes tři stovky srážek se zvěří

Nehody často zavinila zvěř nebo domácí zvířata. Loni jich bylo sraženo 325.

„Ke srážkám se zvěří obecně dochází na okrajích lesů, v lese a u polí, a to většinou v brzkých ranních hodinách nebo k večeru. Nejčastěji se setkáváme se střety se srnci, srnami, laněmi, daňky, ale i divokými prasaty, zajíci či bažanty. Občas se vyskytnou i srážky s domácími zvířaty - pes, kočka,“ informovala Balášová.

„Bezpečnost na silnicích patří mezi hlavní priority Policie České republiky. Provádíme proto řadu dopravně bezpečnostních akcí. Snažíme se tak eliminovat dopravní přestupky a tím i nehody, které mají mnohdy fatální následky. Realizujeme také preventivní projekty zaměřené i na další účastníky silničního provozu, především cyklisty a chodce, protože právě oni jsou nejohroženějšími účastníky silničního provozu,“ uzavřela Barbora Balášová.