Jak přiznává, jezdí vlakem hodně dlouho, ale s něčím podobným se setkal poprvé. „Myslím, že cestování po železnici si na hodně dlouhou dobu odpustím," připustil cestující.

Ke srážce osobního vlaku s nákladním autem museli hasiči a záchranáři na železniční trať mezi Holešovem a Dobroticemi vyjíždět v úterý 9. června krátce po poledni.

Při nehodě utrpěli tři lidé lehčí zranění a jeden vážnější, záchranná služba je převezla do kroměřížské nemocnice. vlaková souprava skončila po střetu částečně mimo trať.

Ve vlaku celkem cestovalo jednadvacet lidí, srážku podle všeho zavinil šestapadesátiletý řidič nákladního auta s přívěsem, který vjel na přejezd s tím, že stihne před vlakem projet.

„Jel ve směru od místní cihelny k hlavnímu silničnímu tahu mezi Bystřicí pod Hostýnem a Holešovem. Přes nechráněný přejezd hodlal přejet právě ve chvíli, kdy se k němu zprava blížil osobní vlak o čtyřech vagónech," popsala nehodu kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Strojvedoucí ve vlaku se snažil střetu zabránit spuštěním rychlobrzdy, souprava ale přesto narazila do návěsu za nákladním autem a následně vykolejila, přičemž jeden z vagónů skončil až v poli. Sám řidič vyvázl z kolize nezraněn stejně jako strojvedoucí vlaku. Ostatní nezraněné cestující převezl autobus hasičů na nejbližší nádraží.

„V tu chvíli jsem se nedívala vůbec z okna, takže jsem vůbec nevěděla co se děje a teď ten náraz. Ti, co seděli přede mnou říkali hrůza, podívejte se co je s tím prvním vagonem," řekla Deníku další z pasažérů vlaku paní Anežka. Při srážce se narazila na stoleček, ale jinak byla naštěstí v pořádku, cestovala jinak shodou okolností právě do kroměřížské nemocnice za manželem.

Jiná cestující zase s daným spojem denně dojíždí do práce. „Teď už se budu bát. Doufám, že na ten zážitek rychle zapomenu," přála si.

Kateřina Kubalová v okamžiku srážky držela na klíně malého syna, babička pak její dceru. „Když to narazilo, letěli jsme tři, čtyři metry. Děti plakaly, tak jsem se zvedla a zjišťovala, jestli jsou v pořádku. Spíš se lekly a byly v šoku, od hasičů dostaly Dráčka záchranáře. Byl to náš první výlet vlakem, jedeme na prázdniny," líčila žena.

Nehodu dobře viděly i pracovnice nedaleké cihelny, odkud řidič vyjížděl. „Kolegyně, která řidiče odbavovala, viděla a slyšela, jak vlak troubí. Vyběhla, chtěla ještě varovat řidiče. Říkala: Panebože, snad zastaví," popsala Deníku zaměstnankyně cihelny.

Milan Lindtner z Tachovska se k nehodě dostal až později.

„Zrovna jsem byl na výletě na Hostýn. Viděl jsem jet hasiče a záchranáře, myslel jsem že hoří. Později jsem se bavil s mladou dvojicí, byli v tom vagonu a vyprávěli, jak strojvedoucí ještě před nárazem stačil vyskočit z vlaku," potvrdil muž.

Na místě podle krajského mluvčího hasičů Libora Netopila zasahovalo celkem sedm jednotek a záchranáři včetně psychologa. Doprava na frekventované trati z Valašského Meziříčí do Kojetína bude podle webu Českých drah přerušena nejméně do středečního rána.

„Čekáme na nehodový vlak z Ostravy nebo Brna, který bude pomocí jeřábu vykolejený vlak nakolejovat. Vše bude trvat do pozdních večerních hodin. Vzhledem k tomu, že je i svršek koleje poškozený, tak budeme kolej opravovat i během zítřejšího dne," řekl Deníku přímo na místě velitel zásahu drážních hasičů Vítězslav Mádr.

Celkové škody odhadli odborníci na 6 660 000 korun. „Z toho šest milionů činí škoda na vlakové soupravě, 600 tisíc na automobilu a 60 tisíc škoda vzniklá poškozením železniční trati," vyčíslil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Okolnosti nehody samozřejmě nadále prověřují jak kroměřížští dopravní policisté, tak kriminalisté. „Řidič nákladního automobilu je v tuto chvíli podezřelý z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Požití alkoholu u něj vyloučila provedená dechová zkouška," dodala v úterý odpoledne policejní mluvčí Simona Kyšnerová. (lpa, zav)