„Po převrácení soupravy do příkopu zůstal řidič v kabině. Ven mu před příjezdem hasičů pomohli svědci nehody. Muže v šoku, ale bez viditelných zranění si do péče převzali zdravotníci," vylíčil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Svědek nehody, který se při vyprošťování řidiče z kabiny pořezal na ruce, se nakonec obešel bez ošetření. K úniku nafty ale přeci jen došlo. „Jak upřesnil velitel zásahu, uniklo asi dvě stě litrů nafty z nádrže tahače," vysvětlil mluvčí.

Hasiči s následky nehody bojovali celé odpoledne až do večera, dlouho se jim nedařilo prohlédnout převrácenou cisternu celou. Na řešení situace se posléze podíleli také i pracovníci odboru životního prostředí a zástupci příslušné přepravní společnosti. Po domluvě nakonec rozhodli o povolání náhradní cisterny a vyprošťovacích vozů.

Čtěte také: Stavební firmě zmizelo na Bystřicku nářadí za sto tisíc korun

"Ty zabezpečil přepravce, na místo dorazily také jednotky HZSP ČEPRO a.s. Loukov s práškovým hasicím automobilem jako požárním zabezpečením a profesionální hasiči z centrální stanice Zlín s technicko – chemickým speciálem a cisternou vybavenou zařízením pro řezání vodním paprskem COBRA," podotkl mluvčí hasičů. Před šestnáctou hodinou byl podle něj zjištěn menší únik nafty také z cisterny.

"Hasiči ji zachytávali do připravených odkapových nádob a z preventivních důvodů také ucpali blízkou kanalizaci. Po šestnácté hodině pak začali částečně přečerpávat naftu do náhradní cisterny," dodal Libor Netopil. Jak se ale ukázalo, pro celkové přečerpání objemu cisterny bylo skutečně nutné její plášť prořezat zařízením COBRA a umožnit tak umístění čerpadla. "Hasiči také pomocí motorové pily odřezali strom, který bránil v přístupu k cisterně v místě, kde mělo být zařízení použito," upřesnil mluvčí.

Po páté odpolední podle něj hasiči dokončili vyřezání celkem čtyř otvorů do pláště cisterny a pokračovali v přečerpávání nafty. "Přečerpat celý obsah cisterny se podařilo před devatenáctou hodinou, pak mohlo začít vyprošťování soupravy z příkopu. To zabralo dalších téměř dvacet minut. V 19.05 hodin byla souprava postavena zpět na kola," shrnul mluvčí hasičů. Na místě podle něj zůstali záchranáři ze Zlína a Loukova, jednotka z Bystřice pod Hostýnem se po necelých osmi hodinách zásahu vrátila na stanici. "Po naložení vozidla na odtahovou službu pak hasiči ještě uklidili komunikaci a definitivně ukončili zásah," uzavřel Libor Netopil.

Čtěte také: Řidič vyletěl u Hulína ze zatáčky, po nehodě nadýchal 2,29 promile

Kristýna Klusáková, Lukáš Pařenica