Nelichotivá bilance železničního přejezdu v Záhlinicích : dva lidi tam usmrtil střet s vlakem, třetí spáchal sebevraždu
Přejezd v Záhlinicích je přitom dobře značený a podle místních prakticky nelze světelnou signalizaci přehlédnout.
„Bydlím nedaleko a nehody si pamatuji. Nemyslím si, že je přejezd nějak nebezpečný: závory tam jsou, světla také blikají. Někdy jsou možná závory déle spuštěny a lidem se nechce čekat, tak prostě projdou. Když jsou ale spuštěné, tak jako normální člověk počkám. Takový risk se nevyplácí," myslí si třeba František Kojetský ze Záhlinic.
Poslední tragická událost si v těchto místech vyžádala život jednasedmdesátiletého muže 12. ledna. Střet s projíždějícím mezinárodním rychlíkem z Varšavy nepřežil.
„Muž tehdy do kolejiště vstoupil i přesto, že už bylo v činnosti výstražné signalizační zařízení a sklopeny závory," upozornila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Nehody v těchto místech mají přitom téměř vždy stejný scénář. V srpnu tam policie řešila další tragický případ, kdy pětašedesátiletý cyklista vstoupil do kolejí také přes zapnutou výstražnou signalizaci a střet s nákladním vlakem se mu stal osudným. Svou roli tehdy sehrál i alkohol.
„Muž na jízdním kole vjel na přejezd i přes sklopené závory. Zřejmě vlivem alkoholu narazil do jedné z nich a upadl do kolejiště," popsala nehodu policejní mluvčí.
Ukončit svůj život v těchto místech se pak už loni v březnu rozhodl třiašedesátiletý muž z Kroměříže. Podle policie vstoupil do kolejiště úmyslně. Vyčkal tehdy za spínací stanicí na příjezd vlaku a těsně před jeho průjezdem skočil přímo pod něj.
Na dodržování zastavení řidičů a chodců v době činnosti výstražného zařízení se na Kroměřížsku zaměřují policisté. Za nerespektování signalizace a sklopených závor hrozí řidičům pokuta ve výši dva a půl tisíce korun a sedm trestných bodů. „Pro cyklisty a chodce je maximální výše sankce stejná," upozornila Kyšnerová.