„Na místo jsme vysílali jednotku profesionálních hasičů z Kroměříže a později i dobrovolné hasiče ze Zdounek, Zborovic a Roštína. O pomoc nás požádali zdravotníci, kteří na místě nemohli sami zasypaného muže dostat ven,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Muž podle dostupných informací kopal kanalizační přípojku, kterou chtěl napojit na městský rozvod. „Při práci ale došlo k uvolnění zeminy a k jeho zavalení po pás. Přímým svědkem byl jeho syn, který se mu snažil hned pomoci. Sevření zeminou bylo ovšem nad jeho síly,“ popsal neštěstí Mitáček s tím, že muže zemina zasypala ve více než dvoumetrové hloubce.

Hasiči se sice po příjezdu okamžitě pustili do práce, v úzkém prostoru ale podle mluvčího nebylo dost místa pro práci více záchranářů, kteří se tak museli postupně střídat.

„Na místo dorazil i velící důstojník směny ze Zlína, který okamžitě převzal velení zásahu, nechal si vyslat další posilující jednotky dobrovolných hasičů a začal organizovat pomoc těžké techniky,“ poznamenal Mitáček.

Na místo přijel dokonce i malý bagr, který ale nemohl být použit, protože měl nasazenu příliš širokou lžíci.

„Postupem prací se kolem místa zásahu hromadila vyhrabaná hlína a na pomoc přijel další těžký stroj s radlicí. Po celou dobu záchranných prací byl zraněný muž pod dozorem lékaře, který kontroloval jeho stav. Po několika desítkách minut však muž upadl do bezvědomí a začal se na něm projevovat takzvaný syndrom zavalení,“ vysvětlil mluvčí krajských záchranářů.

Hasiči i zdravotníci dál bojovali o nešťastníkovo vyproštění i zachování základních životních funkcí. „Po úmorné práci bylo sevření kolem těla uvolněno a muž byl konečně vytažen za pomocí lan a popruhů. Od zavalení uběhlo devadesát minut,“ konstatoval Mitáček.

O mužův poté bojovali zdravotníci, po nutném zajištění byl odvezen do nemocnice. „Přes veškerou snahu lékaře i celého týmu zdravotníků muž při převozu svým zraněním podlehl,“ uzavřel Mitáček.