Zásah zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje na Kroměřížsku potvrdil mluvčí Jakub Omelka.

„Z důvodu ochrany osobních údajů a vzhledem k tomu, že věc je zřejmě stále v šetření Policie ČR, nebudeme záležitost více komentovat. Zveřejnění informací o výjezdu naším zaměstnancem na sociálních sítích považujeme za velmi nešťastné,“ sdělil Deníku Omelka

Podle policie se nejedná o týrání.

„Policisté byli na místě, neshledali, že by docházelo k týrání osoby, jak by se mohlo zdát. Hlídka byla v těchto prostorách z různých důvodů již několikrát. Jde o sociálně slabší rodinu, která v takových podmínkách žije zcela dobrovolně,“ uvedla policejní mluvčí Barbora Balášová.

Takový případ u nás nemá obdoby

Podle ředitelky kroměřížské Charity Anny Valachové jde o ojedinělý případ.

„Je to výjimečný případ, kdy nefungovala celá řada věcí, včetně rodiny,“ uvedla.

„Nám se třeba stává to, že senior v noci upadne, ale vždy máme nějaké domluvené záchranné systémy, jak si ten člověk může přivolat pomoc. Existuje třeba Signál v tísni, nebo často u sebe lidé mají mobil. Ještě se nám nikdy, opravdu nikdy nestalo, že by u nás došlo k tak vážnému případu,“ dodala Valachová.

Důležitá je prevence a síť lidí okolo

Obdobným případům se snaží předcházet.

„Vždy je potřeba mít domluvenou nějakou síť lidí okolo sebe. Může to být třeba soused, nebo někdo, kdo si všímá, že je v okně domu pohyb. Základem sociální práce je totiž zmapování možností krizového řešení, kdy ten člověk kolem sebe nikoho nemá. Může to být Anděl na drátě, zmíněný Signál v tísni, kdy mají lidé na krku či na hodinkách krizové tlačítko, kterým si přivolají pomoc. My to dokonce sami nabízíme, stejně tak i Město Kroměříž,“ poznamenala ředitelka.

Zásadní roli často hraje také všímavé okolí.

„Hodně pomáhají třeba všímaví sousedé, nebo nějaká známá, která si uvědomí, že dotyčnou paní už třeba dlouho neviděla. To je opravdu velmi důležité,“ uzavřela Valachová.