Navzdory varování silničářů se přesto včera stalo ve Zlínském kraji několik vážných nehod.

Sněžit začalo v regionu už v noci z pondělka na úterý. „V terénu jsme měli šestnáct sypačů a osm traktorů. Husté sněžení nás přinutilo upravovat cesty už od dvou hodin od rána,“ zmínil hned zrána dispečer Správy a údržby silnic Zlínska.

Sjízdný byl tak po celý den i kritický kopec Syrákov, Petrůvka, Rablina, Držková, buchlovské hory či Lopeník. Na Hradišťsku bylo totiž dále v akci osm sypačů, na Brodsku sedm.

„Tam ještě jezdily i tři traktory. Jelikož sněžilo průběžně, stihli jsme všechny cesty připravit na ranní špičku,“ pochvaloval si šéf Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík.

Ujetý sníh byl do výšky až 10 čísel

Na Brodsku připadlo do včerejšího rána asi pět centimetrů sněhu. Nejhorší byl ale tradičně terén na Valašsku, kde pokrýval i komunikace první třídy rozbředlý sníh, ve vyšších polohách ujetý až do deseti centimetrů. Na horách potom připadlo deset až 15 centimetrů nového sněhu.

Mokré, někde i namrzlé vozovky byly příčinou řady nehod v regionu.

Vážné zranění pošťačky si vyžádal střet vozů mezi obcemi Šelešovice a Zdounky na Kroměřížsku. Na cestě se zásilkami se totiž ve felicii, kterou řídila, srazila s kamionem. Ten zablokoval silnici a osobní auto bylo odhozeno do pole. K nehodě došlo asi čtvrt hodiny před devátou.

„Řidič kamionu při průjezdu levotočivou zatáčkou nepřizpůsobil rychlost jízdy povaze vozovky, která byla při krajnicích zasněžená, a dostal smyk,“ vysvětlila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Dodala, že na vině byla také vysoká rychlost a fakt, že přední pneumatiky vozu byly sjeté.

Řidičku z vraku vyprošťovali

V době, kdy se kamion dostal mimo kontrolu řidiče, jela v protisměru pošťácká felicia a došlo ke střetu. Řidička utrpěla vážné zranění a ještě předtím, než si ji do péče převzali zdravotníci, bylo nutné ji z vraku vyprostit.

„Za pomoci nůžek se podařilo postupně odstřihnout dveře a sloupek, čímž byl vytvořen dostatečný prostor pro další záchranu. Ženě byla poskytnuta první odborná pomoc a po zajištění hasiči pokračovali v uvolnění sevření kolem zraněných nohou,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Vyprošťovací práce trvaly asi dvacet minut. Řidička byla vytažena, fixována do speciální vesty a přenesena do sanitního vozu.

Za chvíli na poli přistál i vrtulník, který ženu transportoval do olomoucké fakultní nemocnice. Utrpěla mnohočetná středně těžká poranění v oblasti hlavy a hrudníku a zlomeniny kolena a lopatky.

„V současné době není v přímém ohrožení života, její stav je stabilizovaný, je při vědomí. Ošetřena byla na urgentním příjmu a přijata na úrazovou jednotku intenzivní péče,“ upřesnil včera kolem poledne mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Spolujezdkyně ženy byla zraněna lehce a ošetřili ji v kroměřížské nemocnici.

Policisté odkláněli dopravu z obou směrů a komunikace byla vzhledem k vyšetřování nehody na tři hodiny uzavřená.

V Kloboukách srazil kamion chodce

Přibližně ve stejnou dobu pomáhali hasiči z Luhačovic a Otrokovic také u havárie osobního auta, které spadlo nedaleko křižovatky silnic Luhačovice Biskupice do potoka.

Dvě osobní vozidla se střetla kolem půl desáté dopoledne u obce Vésky na Uherskohradišťsku a další nehoda zaměstnala záchranáře také ve Valašských Kloboukách. Tam srazil kamion chodce.

„Osoba byla vyproštěna ještě před příjezdem hasičů a předána do péče zdravotníků k další péči,“ přiblížil mluvčí Mitáček.

Dopravní nehoda se stala včera dopoledne také nedaleko Rožnova pod Radhoštěm ve směru na kopec Pindula, kde havaroval osobní automobil do příkopu.

Marie Šidlová